Chociaż Donald Tusk już 3 lata przebywa poza granicami Polski, to jego postać ciągle budzi ogromne emocje w krajowej polityce. Także zmagania byłego premiera o następną kadencję w RE są szeroko komentowane przez krajowe media oraz polityków.

Każdy kraj chciałby mieć swojego rodaka na stanowisku szefa RE. PiS nie chce jednak wspierać Donalda Tuska w walce o stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Rządzący mają przy tym świadomość, że żaden kandydat Prawa i Sprawiedliwości nie ma najmniejszych szans w wyścigu o fotel w RE. Wymyślono więc trzecią drogę.

Według Financial Times, Beata Szydło sondowała część krajów członkowskich UE ws. ich poparcia dla innego kandydata: Jacka Saryusza-Wolskiego. Polityk ten jest obecnie deputowanym do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Financial Times zaznacza, że jeśli Szydło faktycznie zdecyduje się wystawić swojego kandydata w wyborach to będziemy mogli mówić o dramatycznym zwrocie akcji. Według FT w obecnej sytuacji zwycięstwo Tuska jest jedynie formalnością.

 

...

Zobacz również