Już dawno nie było tak wyraźnego i mocnego głosu Kościoła, który naciskałby na wprowadzenie jakiegoś prawa. Duchowni chcą jednak, by rząd PiS przystał na pomysł Solidarności i wprowadził forsowane przez związek prawo.

Kapłani murem stoją za pomysłem związkowców pod roboczą nazwą Niedziela+. Chodzi oczywiście o niedzielne wolne od handlu. Wolę duchownych wyraził metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas pielgrzymki kobiet do sanktuarium w Piekarach Śląskich. Hierarcha Kościoła mówił, że „rodziny potrzebują nie tylko pieniędzy z 500+, ale i bliskości, którą zapewnią im wolne niedziele”.

Żeby tego było mało, duchowny w swoich słowach jawnie naciskał na polityków z Górnego Śląska, by ci zagłosowali „zgodnie z opinią wyborców metropolii górnośląskiej”. Abp Skworc zwrócił się także do samej minister Elżbiety Rafalskiej, od której zażądał „więcej empatii wobec kobiet, które zmuszane są do pracy w niedzielę”.

 – Rodzina potrzebuje nie tylko pomocy finansowej, czyli programu 500+, ale także czasu dla siebie. Potrzebuje programu Niedziela+. Oczekujemy, że posłanki i posłowie z Górnego Śląska podejmą w Sejmie i Senacie działania, zgodnie ze znaną im w tej sprawie opinią wyborczyń i wyborców metropolii górnośląskiej – oświadczył metropolita.

Choć projekt Solidarności, który wprowadza niedziele wolne od handlu, złożony został już jakiś czas temu, nie uchwalono go. Rząd ma wątpliwości, czy wprowadzenie zakazu w każdą niedzielę, jest dobrym rozwiązaniem. Abp Skworc stwierdził, że zwlekanie z wprowadzeniem prawa to nic innego, jak „lekceważenie Polaków”. Bardzo prawdopodobne, że po tak mocnej reprymendzie ze strony Kościoła temat wolnych niedziel wróci na stół.

źródło: wp.pl

...

Zobacz również

Zobacz również