Według wielu danych statystycznych większość Polaków opowiada się za przywróceniem kary śmierci. Za sprawą planów Prawa i Sprawiedliwości pojawia się szansa, że ich nadzieje staną się rzeczywistością.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada likwidację przedawnienia karalności zbrodni zagrożonych karą dożywotniego więzienia. Mimo iż przepisy nie weszły jeszcze w życie, to już wzbudzają ogromne kontrowersje.

To bulwersująca zmiana. Jeśli zabójstwo nie będzie ulegało przedawnieniu, to prokurator będzie mógł praktycznie w nieskończoność prowadzić śledztwo wobec osoby podejrzanej, niezależnie od tego, czy jest winna, czy nie – zauważa sędzia Piotr Mgłosiek z wydziału karnego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków.

Część ekspertów przekonuje jednak, że rząd idzie w dobrym kierunku, chcąc zaostrzać kary dla bezwzględnych morderców. Ich zdaniem fakt, że mogą oni liczyć na ucieczkę przed karą dzięki przedawnieniu, jest wręcz skandaliczny.

Zabójstwa to tak poważne, ciężkie zbrodnie, że można zrozumieć motywy, dla których eliminuje się dla nich przedawnienie – twierdzi Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zwolennicy przywrócenia kary śmierci również doceniają fakt, że polskie władze idą w kierunku zaostrzania kar za szczególnie okrutne przestępstwa. Mają nadzieję, że rząd w dalszym ciągu będzie kontynuował taką politykę.

źródło: wolnosc24.pl

...

Zobacz również