Znamy kulisy reelekcji Donalda Tuska. Dyskusji przed głosowaniem nie było, głos zabrała jedynie premier Beata Szydło.

Od kilku dni Prawo i Sprawiedliwość natężyło swoje działania przeciwko wyborowi Donalda Tuska na drugą kadencję na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Punktem kulminacyjnym krajowych rozgrywek było przedstawienie przez polski rząd kontrkandydatury w osobie Jacka Saryusz-Wolskiego.

Niestety dla polskiego obozu władzy, wszystkie starania okazały się nieskuteczne, ponieważ były premier Polski został i tak wybrany na kolejną kadencję na stanowisko „prezydenta Europy”.

Już po wyborze, na jaw wyszły kulisy reelekcji Tuska, dzięki czemu dowiedzieliśmy się co zrobiła tuż przed głosowaniem premier Beata Szydło.

Z relacji europejskich dyplomatów wynika, że przed głosowaniem nie było żadnej dyskusji, a głos zabrała jedynie polska premier. Beata Szydło przekonywała zebranych przywódców wspólnoty europejskiej o tym dlaczego postać byłego premiera Polski nie jest dobrym wyborem. Jak przekonują politycy europejscy w przemowie Szydło nie znalazło się nic nowego, czego nie było w liście polskiej premier skierowanym kilka dni temu do przywódców krajów UE.

Wiadomo również jak wyglądało samo głosowanie – spytano „kto jest przeciw”. Wtedy rękę podniosła jedynie polska premier i uznano, że Donald Tusk został wybrany na kolejną kadencję.

Po wszystkim na salę wrócił Donald Tusk, którego przywitano gromkimi brawami. Po tym rada przystąpiła do kolejnych punktów szczytu.

...

Zobacz również