Na ziemi niczyjej pomiędzy Serbią a Chorwacją powstało „niezależne i suwerenne” państwo o nazwie Liberland. Jest to filigranowe państwo o powierzchni siedmiu kilometrów kwadratowych.

Bałkańskie państwo nazwane Wolną Republiką Liberlandu przekonuje, że jego motto „Żyj i pozwól żyć”. Prezydent i założyciel kraju Czech Vit Jedlicek jest konserwatywnym politykiem, wcześniej związanym z Vaclavem Klausem.

Malutkie państwo, według założycieli, powołane zostało w zgodzie z prawem międzynarodowym, ponieważ powstało na tzw. ziemi niczyjej. Obecnie Liberland ma już swoją flagę, konstytucję oraz prawa.

Liberland chce stworzyć krainę dla osób, które będą mogły się rozwijać, a państwo nie będzie im „przeszkadzać”, poprzez wszelkie ograniczenia i podatki.

Inspiracją dla założycieli państwa był Hongkong, Monako i Lichtenstein. O tego typu państwie marzą zwolennicy Janusza Korwin-Mikkego.

źródło: onet.pl

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.