4 mln Polaków nie myje zębów, 9 mln nosi protezy. Wyniki badań ścinają z nóg

4 mln Polaków nie myje zębów, 9 mln nosi protezy. Wyniki badań ścinają z nóg Źródło: Pixabay.com/rgerber

Mycie zębów powinno być obowiązkową czynnością, jaką wykonuje się w ciągu dnia. Wyniki badań mówią jednak zupełnie coś innego - Polacy nie dbają o swoje jamy ustne. Czytając najnowszy raport można się przerazić.

Mycie zębów jest jednym z rytuałów higieny osobistej, ważnym tak samo jak codzienny prysznic lub mycie rąk przed posiłkiem. Tak się przynajmniej wydaje, bowiem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Stan zębów Polaków nie zostawia wątpliwości - w kraju społeczeństwo nie dba o czysty, biały uśmiech. Bezlitośnie potwierdzają to badania.

Mycie zębów jest pomijane przez znaczną część społeczeństwa. Coraz więcej osób ma próchnicę

Ministerstwa Zdrowia przeprowadziło badania, których wyniki są przerażające: aż 4 miliony Polaków w ogóle nie myje zębów. Skutkuje to próchnicą i osadzaniem się kamienia nazębnego. Te problemy dotyczą ponad 90 procent wszystkich osób, nawet tych poniżej 18. roku życia. Okazuje się, że mycie zębów dla społeczeństwa wciąż nie jest tak ważne, jak czyste włosy czy wyprasowana koszula.

Choć takie dane wydają się dotyczyć jedynie środowisk patologicznych, dentyści zaprzeczają. To ich gabinetów przychodzą osoby o różnym statusie społecznym, nieraz wysoko postawieni, którzy z wizytą u stomatologa zwlekają do ostatniej chwili. 

Taki stan rzeczy wynika ze strachu przed bólem, jaki może czekać na fotelu stomatologicznym. Wiele osób woli przeczekać ból, a do lekarza wybrać się dopiero wtedy, gdy cierpienie stanie się nie do zniesienia. Wtedy zazwyczaj sytuacja jest już bardzo zła. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Państwo jest współwinne fatalnej sytuacji? Protezy Polaków

Nie tylko Polacy są winni złemu stanu uzębienia. Winne jest także samo państwo, które z roku na rok co raz mniej funduszy przeznacza na stomatologię. Jak się okazuje, bardzo niewiele zabiegów jest refundowanych przez NFZ. W wielu przypadkach okazuje się, że zęba można tylko wyrwać lub zapłacić za leczenie.

Takie podejście w państwowych gabinetach stomatologicznych sprawia, że aż 9 milionów Polaków nosi protezy całościowe lub częściowe, zwłaszcza jeśli chodzi o tylne zęby. To one są najbardziej zaniedbywane, bowiem sam przód jest dla każdego bardzo ważny. Jedynki, dwójki i trójki powinny być perfekcyjne i tylko ich zepsucie sprawia, że większość osób nie zwleka z wizytą u stomatologa.

Rokowania są bardzo niepokojące. Jeżeli nic się nie zmieni w mentalności społeczeństwa, już wkrótce tylko niewielka część ludzi będzie miała własne wszystkie zęby. Trzeba uświadamiać, a zwłaszcza dzieci, że mycie zębów jest bardzo ważne i potrafi zaoszczędzić wiele przykrości w przyszłości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska jak Agata Duda? Aktorka wygląda niemal identycznie!
  2. Córki Hanny Lis to prawdziwe piękności. Julia i Ania mogłyby zostać gwiazdami!
  3. Gigantyczne kontrowersje wokół Małgorzaty Rozenek. Gwiazda przemówiła
  4. Śmierć Michała na zawsze będzie tajemnicą. Są wyniki sekcji zwłok
  5. TVP podało pilne informacje. Ważny polityk PO nie żyje, popełnił samobójstwo

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News