Muzułmanie uciekający do Niemiec przechodzą na chrześcijaństwo

Muzułmanie uciekający do Niemiec przechodzą na chrześcijaństwo Źródło: źródło: pixabay.com, flickr.com

Nie tylko przed wojną uciekają imigranci z Bliskiego Wschodu. Oprócz tych z Afganistanu, Iraku i Syrii w Niemczech pojawia się też tysiące ludzi pochodzących z Islamskiej Republiki Iranu. Irańczycy, by zwiększyć swoją szansę na uzyskanie azylu tysiącami przechodzą na chrześcijaństwo.

W 2016 roku kilka razy zwiększyła się w Niemczech liczba wniosków o azyl złożonych przez Irańczyków. Aż 25 tys. osób złożyło podanie w okresie styczeń-listopad, co w porównaniu z 2015 rokiem oznacza wzrost o prawie 6 razy. W całym 2015 roku wniosków przedłożonych przez Irańczyków było bowiem 4,5 tys.

Irańczycy, by zwiększyć swoją szansę na otrzymanie miejsca w Niemczech, masowo przechodzą na chrześcijaństwo. Szansa, że uciekający z Iranu muzułmanin otrzyma azyl wynosi bowiem 50%. Ta zwiększa się, jeśli uciekinier z Iranu jest konwertytą. Niemiecki urząd imigracyjny zazwyczaj zgadza się na udzielenie azylu takim osobom.

Gdyby im go odmówili, skazaliby Irańczyków-chrześcijan na pewną śmierć, jaka ich czeka z ręki reżimu mułłów w islamistycznym Iranie. Urzędnicy sceptycznie podchodzą jednak do takich przypadków. Nie są bowiem nigdy pewni, czy konwertyci szczerze zmieniają wiarę, czy wykorzystują ją jako przepustkę do azylu w Niemczech.

Inaczej na całą sprawę patrzą władze Kościoła w Niemczech. Pastorzy cieszą się z nowych wiernych, którzy masowo proszą o chrzest i papiery poświadczające ich zmianę wiary. Należy podkreślić, że wielu z Irańczyków uciekających z ojczyzny faktycznie wierzy w Chrystusa. Ich migracja jest próbą uchronienia siebie przed śmiercią z ręki fanatycznej władzy.

Mimo to, urzędnicy, którzy podejmują decyzję o przyznaniu lub odmowie azylu muszą sprawdzić ile prawdy jest w deklaracjach imigranta - czy zmiana wyznania to taktyka czy faktyczna religijność. Problem ten mają rozwiązać testy z wiary, które wprowadzono w Nadrenii Północnej-Westfalii i Dolnej Saksonii.

Władze Kościoła w Niemczech już skrytykowały rozwiązanie administracji. Na synodzie w Bad Reichenhall uznały, że sam pomysł nie jest zły, ale niedopuszczalne są pytania zamieszczone w teście sprawdzającym wiedzę o dziejach chrześcijaństwa.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News