Wydawca pikio.pl IBERION SP. z.o.o.

Możesz znaleźć TO na spacerze. Dostaniesz za to nawet 300 tys. złotych

Możesz znaleźć TO na spacerze. Dostaniesz za to nawet 300 tys. złotych

Nie musisz liczyć na szóstkę w Lotto, wchodzić w hazard, czy wyczekiwać na duży spadek. Wystarczy, że wybierzesz się na długi spacer i poszukasz czegoś, dzięki czemu staniesz się bardzo bogaty. Ten wyjątkowy okaz, nazywany również błękitnym diamentem, został wylicytowany wczoraj za ponad 300 tys. złotych. 

Niekształtny, nieco kulistawy, jasnobeżowej barwy. Przez wielu uznawany za najwykwintniejszy smakołyk wyższych sfer. Chodzi o białą truflę, gatunek grzyba, przez koneserów nazywany "białym złotem". Jest to jeden z najbardziej poszukiwanych i najcenniejszych grzybów. Co jednak najważniejsze, w Polsce także występują trufle i można je znaleźć na zwykłym spacerze po lesie. We włoskim mieście Alba odbywają się targi, aukcje trufli i festiwal trufli. Ten grzyb klasy premium stanowi tutaj nie lada atrakcję i jeśli go znajdziemy na spacerze to możemy się wzbogacić o niemałą sumę.

Niesamowita licytacja

Na zamku w Grinzane Cavour na północy Włoch odbyła się licytacja, na której przedsiębiorca z Hongkongu wylicytował niemal 850 gramowy okaz za 75 tys. euro (ponad 300 tys. złotych). Była to 18. edycja tej imprezy, gromadzącej majętnych miłośników białych trufli. Międzynarodowej aukcji towarzyszył szczytny cel. Ponad 300 tys. złotych trafi, jak co roku, na cele charytatywne. Suma ta trafi w tym roku do trzech miejsc - do Dubaju, zasilając konta fundacji medycznej Al Dżalila, do organizacji wspierającej osierocone dzieci i młode matki w Hongkongu oraz do lokalnego szpitala w Albie.

Przysmak wyższych klas

Białe trufle są uważane za luksusowy towar. Nie wolno ich podgrzewać, bo tracą wówczas swoje właściwości. Najczęściej dodaje się je po starciu do risotto, dań z makaronu. Białym truflami aromatyzuje się też oliwę.

Dla odmiany czarne trufle można gotować. Używane są jako dodatek do sosów, omletów, farszów i pieczeni. Robi się z nich także pasty. Są znacznie tańsze od białych. Czarne trufle rosną w Umbrii, głównie w okolicach Spoleto i Norcii.

Gorszy sezon

Tegoroczny sezon zbiorów trufli, po wyjątkowo długiej suszy oraz rekordowej fali upałów latem, uważany jest za jeden z najgorszych. Oznacza to, że trudniej znaleźć dorodny okaz, a jego ceny windowane są bardzo wysoko. Grzyby te pojawiają się w okresie od października do grudnia. Źródło: niezalezna.pl, tvp.info.pl
     
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News