Morawiecki ucieka z podkulonym ogonem. Upadł jego wielki plan
Mateusz Wysokiński - 30 Listopada 2018

Morawiecki ucieka z podkulonym ogonem. Upadł jego wielki plan

Morawiecki poddał się. Wielki plan prezesa Rady Ministrów został bardzo mocno zweryfikowany przez napiętą sytuację dyplomatyczną. Co teraz pocznie Rząd PiS?

Morawiecki wielokrotnie uważał, że trzeba spełnić wszelakie obietnice programowe PiS, jakie partia miała dla wyborców w trakcie trwania elekcji parlamentarnej w 2015. Jak się jednak okazuje, partia rządząca będzie musiała wycofać się z jednego ze swoich głównych pomysłów. Czy rządzący wpadną na inny pomysł, który pozwoliłby zrealizować postulaty?

Morawiecki niezadowolony. Rząd musi zmienić swoje plany

Postulatem, który chciał zrealizować PiS była repolonizacja mediów. Gazety i stacje telewizyjne należące do zagranicznych przedsiębiorców miałyby zostać wchłonięte przez polskich akcjonariuszy, tak aby cały kapitał oraz pochodzenie informacji wynikało tylko i wyłącznie ze strony polskiej. Tak się jednak nie stanie. Głosem sprzeciwu w sprawie repolonizacji mediów posłużyła się ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Georgette Mosbacher na spotkaniu z parlamentarzystami PiS, a także ekipą rządzącą miała przekazać informację, że Donald Trump nie jest zadowolony z prób ograniczania wolności prasy w Polsce. Kobieta miała zagrozić, że jeśli Mateusz Morawiecki nie zmieni swoich planów, USA będą skłonne zawiesić współpracę dyplomatyczną z rządem w Warszawie. Ten argument okazał się kluczowy dla premiera, aby nie wdrażać pomysłu swojej partii w życie.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
.Jolanta Kwaśniewska i sekrety jej małżeństwa. Możecie się mocno zdziwić!Czytaj dalej

Co czeka polskie media?

Według znawców tematyki, fakt, że PiS odwołał się z wprowadzenia ustawy repolonizacyjnej świadczy o niemocy rządów PiS względem ich sojusznika, jakim są Stany Zjednoczone. - Zdani jesteśmy na spekulacje. Ustawa o najpierw o repolonizacji, a potem dekoncentracji mediów, miała być uchwalona już we wrześniu zeszłego roku, jak zapowiadał wiceminister kultury Jarosław Sellin. Twierdził wówczas, że projekt jest gotowy i że to tylko kwestia decyzji politycznej, kiedy ustawa zostanie uchwalona. To zrozumiałe, że PiS bardzo chciałby ją uchwalić, bo wolne media są dla autorytarnej władzy przeszkodą dla rządów całkowicie samowolnych i niedemokratycznych. Jeżeli tego nie robią, to nie dlatego że zmienili zdanie, ale dlatego, koszt polityczny byłby teraz zbyt wysoki – uważa Jarosław Kurski, brat prezesa TVP Sam marszałek Senatu, Stanisław Karczewski uważa jednak, że sprawa nie jest do końca zamknięta i nadal można nad nią debatować ze stroną amerykańską. - Moje zdanie w tej kwestii jest takie, że polskie media powinny być w większości w polskich rękach. To jest zupełnie naturalne i oczywiste dla nas. Ale myślę, że w całej sprawie z panią ambasador potrzebny jest dialog i będziemy w dalszym ciągu podtrzymywać nasze dobre relacje ze stroną amerykańską - podkreślił Stanisław Karczewski.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Polacy dostaną po 10 000 zł! Sejm przyjął specjalną ustawę
  2. Komenda w koszmarnym stanie. Horror nadal trwa, ci ludzie to zwierzęta
  3. Kaczyński chce go zniszczyć! PiS jeszcze nigdy z nikim nie pogrywał tak ostro
  4. Ile zarabia Doda? Zarobki i majątek Dody to kosmos
  5. Dlaczego nie mam ochoty się kochać? Ekspert tłumaczy
AkwizytorUwaga na oszustów! Tak też mogą cię okraść [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News