Moneta z PRL
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Irmina Jach - 21 Listopada 2020

Za 10-groszówkę z PRL-u można dostać nawet 20 tys. zł. Od innych różni ją niepozorny szczegół

Moneta dziesięciogroszowa może być znacznie cenniejsza niż wskazywałby na to nominał. Szczęśliwcy, którzy posiadają w domu bilon z czasów PRL-u powinni sprawdzić, czy żaden z egzemplarzy nie różni się od pozostałych niepozornym szczegółem. Sprawia on, że wartość monety urasta aż do 20 tysięcy złotych. Wartość przedmiotu w ciągu kilku ostatnich lat wzrosła prawie trzykrotnie.

Moneta będąca w obiegu w czasach PRL-u dla osób nieznających się numizmatyce może wydawać się zbędnym przeżytkiem. Wielu Polaków nie ma pojęcia, że istnieje możliwość, iż na ich strychach, w spiżarniach czy piwnicach ukrywa się prawdziwy skarb. Warto odświeżyć starą kolekcję i dokładnie ją obejrzeć.

Z ostatniej chwili: Premier oficjalnie znosi obostrzenia. Klamka zapadła, przedstawił dokładny planZ ostatniej chwili: Premier oficjalnie znosi obostrzenia. Klamka zapadła, przedstawił dokładny planCzytaj dalej

Moneta z czasów PRL-u może być warta fortunę

Niektóre osoby, szczególnie te, które brały ślub w minionym stuleciu, zachowały bilion otrzymany w tym dniu na pamiątkę. Inni pozbywają się reliktów przeszłości, nie wierząc, że kiedykolwiek będą coś warte. To rażący błąd. W ten sposób można utracić szansę na oszałamiający zarobek.

Sprzedając dobrze zachowaną monetę o wartości kolekcjonerskiej można liczyć na zasilenie budżetu domowego kwotą rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. W ostatnim czasie okazy numizmatyczne osiągają nierzadko wartość nowego samochodu. Próbne monety z PRL-u na przełomie dwóch lat podrożały o 80 procent.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Siedem czy osiem lat temu komplet monet próbnych wyceniany był w przedziale 140 tysięcy złotych, obecnie kupowany jest za średnio 250 tysięcy złotych. Niektóre z monet, jak przykładowa z rysiem, w 2010 roku warta była jeszcze 700 złotych, a obecnie płacimy za nią ponad pięć razy więcej - mówi Michał Niemczyk, właściciel antykwariatu numizmatycznego w Warszawie.

Szczególnie cenna jest moneta dziesięciogroszowa z 1973 roku bez znaku mennicy. To niezwykle rzadki okaz. Jeszcze kilka lat temu można było sprzedać ją za 7-8 tysięcy złotych. Dziś numizmatycy są skłonni zapłacić za nią nawet 20 tysięcy złotych, o ile zachowała się w doskonałym stanie.

- (…) na aukcji będziemy mieli chociażby 10-groszówkę z 1973 roku bez znaku mennicy, której wartość szacujemy w przedziale 15-20 tysięcy złotych. Mowa o najrzadszej monecie obiegowej PRL, która poprzez ten całkowicie niepozorny detal konsekwentnie drożeje w kolekcjonerskim obiegu - kontynuował Michał Niemczyk.

Najcenniejsze monety posiadają pewne cechy, które różnią je od bilonu będącego w standardowym obiegu - są to na przykład wady powstałymi na etapie bicia w mennicy. Popularna i stosunkowo cenna była również pięciozłotówka z 1958 roku znana także jako "Rybak". Wprawne oko może zobaczyć niewielkie promienie słoneczne pod ramieniem postaci. Nie występowały one w obiegowej wersji. Sprzedano ją za 1700 złotych. To nie jedyne istniejące defekty.

Dzisiaj grzeje:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Mateusz Morawiecki przekazał informacje dotyczące powrotu dzieci do szkół. Fatalne wiadomości dla rodziców i uczniów
 3. Na jaw wyszła cała prawda o Bandziorku z ”Chłopaków do wzięcia”. Jeszcze niedawno nikt nie miał pojęcia, jak dostał się do programu, teraz wszystko jest jasne
 4. Danuta Martyniuk pokazała kreację, na widok której chce się płakać. Internauci nie mogą jej wybaczyć, skandal

- Numizmatycy pamiętają czasy, w których 12-uncjową papieską monetę z 1991 roku rozcinano na pół, żeby lepiej mieściła się w tyglu - zarobek na samym złocie był wtedy atrakcyjniejszy niż ze sprzedaży monety. Dzisiaj, dzięki tym zabiegom, egzemplarz z tej emisji wyceniany jest w przedziale 150-200 tysięcy złotych - zaznacza przedsiębiorca.

Jeżeli posiadasz w swoim domu monety, których wygląd budzi twoje wątpliwości, warto skontaktować się w tej sprawie z ekspertem, który jest w stanie ocenić wartość bilonu. Co ważne, tylko idealny stan monet jest w stanie zagwarantować naprawdę dobry zarobek.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Objawy raka płuc widoczne na twarzy. Kiedy się pojawią nie ma chwili do stracenia
 3. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
 4. Rząd pracuje nad ograniczeniami w przemieszczaniu się. Premier wygadał się na konferencji, co czeka Polaków?
 5. Na zdjęciu ukrywa się pies. 87% osób poddaje się po 20 sekundach szukania
 6. Z ostatniej chwili: tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje b. poseł, burmistrz i prezydent miasta
 7. Ale moc. Przepis na syrop z cebuli, czosnku, imbiru, miodu i kurkumy na przeziębienia i odporność
 8. Bogdan nie wytrzymał, padły ostre słowa. W "Rolnicy. Podlasie" zrobiło się naprawdę gorąco
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Popularne.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News