Mniejszości w Polsce zdradzają jakie przezwiska bolą najbardziej. "Bambo" krzywdzi?

Mniejszości w Polsce zdradzają jakie przezwiska bolą najbardziej. "Bambo" krzywdzi? Źródło: źródło: wikimedia.org/Adrian Grycuk /Marcinzalu

Chociaż Polska nie jest celem wędrówki dla potężnych mas imigrantów z Bliskiego Wschodu jest w niej wciąż wiele osób, które można określić jako "obce" w pojmowaniu przeciętnego Polaka. Mowa o mniejszościach, których w Polsce co nie miara. Jak wygląda ich życie w naszym kraju, co najbardziej ich boli wśród słów postronnych?

W Polsce zazwyczaj jest tak, że ludzie nie wiedzą jak podchodzić do mniejszości albo specjalnie robią to wulgarnie. Mało kto pamięta o tym, że po drugiej stronie stoi człowiek taki jak my. Krótkie badanie przeprowadzone wśród mniejszości wykazało jakich słów najbardziej te nie lubią.

Osoby czarnoskóre w Polsce najbardziej denerwuje brak właściwego określenia na ich tożsamość. Słowa takie jak "Bambo", "czarna", "czekoladka" nie oddają w rzeczywistości tego kim są i godzą w czarnoskórych. Ci woleliby utworzenia nowego pojęcia - "Afropolacy". Są wśród nich jednak spory. Część optuje bowiem za wprowadzeniem słowa "Murzyn", jak chociażby poseł PO, John Godson. Są jednak tacy, którzy wskazują, że to jednoznacznie negatywne pojęcie i wskazują na dowód tego zwroty takie jak "sto lat za murzynami".

Wśród polskich Żydów sprawa nie jest tak skomplikowana. Ta mniejszość zdecydowanie obstaje przy tym prostym trzyliterowym słowie. Mniejszość żydowska nie ma zamiaru rozstawać się ze słowem Żyd ze względu na jego nacechowanie historyczne i kulturowe. Zaznaczają jednak, że boli ich, kiedy ktoś używa tego wyrazu w krzywdzącym kontekście. Mowa o takich słowach jak np. "wyżydzić", "żydzenie".

Ciekawe zdanie na temat słowa określającego mniejszość mają homoseksualiści. Tym zdecydowanie nie podoba się słowo "homoseksualista", które brzmi bardzo encyklopedycznie. Podobnie ze słowem "gej", które wydaje się być im bardzo grzeczne i oklepane, wręcz poddańcze. Są wśród społeczności LGBT ludzie, którzy uważają, że należy wrócić do wulgarnych dziś słów jak "ciota" i "pedał". Używając takich określeń wytrącałoby się oręż z rąk hejterów, a poza tym dobitnie mówiło, kto jaką ma orientację.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News