Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy co drugiego z nas

Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy co drugiego z nas Źródło: flickr/Lukas Plewnia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało ważny komunikat, który dotyczy niemal połowy Polaków. Co druga osoba w kraju zmaga się z bardzo poważną chorobą, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Długofalowe skutki zaniedbania tego problemu mogą być tragiczne. Jeśli ostrzeżenie resortu zdrowia cię dotyczy, koniecznie zadbaj o swoje zdrowie.

Ministerstwo Zdrowia podzieliła się ważnym raportem dotyczącym stanu zdrowia Polaków. Z najnowszych informacji opublikowanych przez resort wynika, że nawet co drugi Polak ma nadwagę lub jest otyły. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi tej sytuacji. Informacje uzyskane przez Polską Agencję Prasową w ramach badania MultiSport Index 2019 są jednoznaczne. Ćwiczenia fizyczne nie są naszym ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Tego typu aktywność podejmuje tylko co trzecia osoba. Połączenie tych dwóch czynników jest bardzo niepokojące. Zdrowie społeczeństwa jest poważnie zagrożone. Długotrwałe lekceważenie zaleceń resortu zdrowia może skończyć się poważnymi chorobami, a nawet śmiercią.

Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że z nadwagą lub otyłością zmaga się blisko 2 mld ludzi na świecie. W ciągu ostatnich czterech dekad statystyki te zwiększyły się prawie trzykrotnie. Nie inaczej jest w Polsce. Z dodatkowymi kilogramami zmaga się co drugi z rodaków.

- Na podstawie prowadzonych w Polsce badań nadwagę i otyłość ma obecnie 40% osób w wieku 25-29 lat, 55% osób w wieku 35-39 lat i ponad 65% dla osób powyżej 50. roku życia - poinformował doktor Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Kondycji Fizycznej AWF w Warszawie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Niepokojący jest fakt, że tylko 39% badanych dostrzega, że zmaga się z poważnym problemem zdrowotnym. Eksperci uważają, że brak refleksji odnośnie nadmiernej wagi związany jest z brakiem elementarnej wiedzy. Osoby, które nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie ze sobą otyłość, nie są w stanie zmodyfikować swojego stylu życia, a tym samym zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym.

Główną przyczyną nadwagi i otyłości, poza powikłaniami innych chorób i uwarunkowaniami genetycznymi, jest zła dieta i siedzący tryb życia. Dostarczanie organizmowi zbyt wielu kalorii i brak ruchu przekładają się bezpośrednio na dodatkowe kilogramy. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca co najmniej 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego tygodniowo. Wbrew pozorom nie jest to zbyt wysoka liczba. By zrealizować limit, wystarczy energicznie spacerować przez 20 minut dziennie. 

Dzisiaj grzeje: 1. Śmierć w rodzinie Wałęsów przyszła nagle, bez ostrzeżenia. Śledczy ustalili czy popełnił samobójstwo
2. Majdan przekazał nagłą wiadomość o małym Heniu. Wielu fanów rozbitych

3. Ponad 200 osób wysłanych na kwarantannę. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce

Nadwaga i otyłość nie są problemami wyłącznie natury estetycznej. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że zbyt wysoka waga zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory piersi, jelita grubego, trzonu macicy, nerki, wątroby, trzustki, przełyku i wielu innych typów raka. Osoby otyłe są także narażone na cukrzycę typu II, nadciśnienie, udary i choroby układu sercowo-naczyniowego. Zmiana diety i stylu życia może uchronić przed przedwczesną śmiercią. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do jadłospisu zdrowych zamienników dań, które uwielbiamy. Co powiecie na rewelacyjną pizzę z kalafiora?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Adam Małysz pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o sprawę życia i zdrowia
  2. Wizje Jackowskiego są straszne. Ale widok jego kuchni onieśmiela, klasa sama w sobie
  3. Koszmar, wiemy, którzy konkretnie emeryci mają stracić część pieniędzy. Wypłynęły szczegóły dotyczące tzw. czternastki
  4. Bardzo ważna wiadomość dla posiadaczy kart bankomatowych. Ogromna zmiana
  5. Zagrożenie jest bardzo duże, służby są w gotowości. Wizja jest druzgocąca
  6. GIS pilnie wycofuje olej. Pod żadnym pozorem go nie spożywaj, może być niebezpieczny

Źródło: Wprost.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News