Porażające dane wyciekły z Ministerstwa Zdrowia. Ciężko uwierzyć na co wydali fortunę

Porażające dane wyciekły z Ministerstwa Zdrowia. Ciężko uwierzyć na co wydali fortunę Źródło: Piotr Molecki East News

Ministerstwo Zdrowia w ciągu ostatnich lat wydało fortunę na pewną rzecz. Media obiegły porażające informacje na temat kosztów utrzymania dóbr materialnych należących do resortu. Internauci są zbulwersowani. Wysokość rachunków nie mieści się w głowie. Wiemy, ile w wydało Ministerstwo Zdrowia, między innymi przez czas, w którym Łukasz Szumowski pełnił funkcję szefa resortu.

Ministerstwo Zdrowia oferuje szereg udogodnień dla swoich pracowników. Dziennikarze Wirtualnej Polski szacują, że komfort ministrów kosztował budżet państwa nawet 6 milionów złotych. Kwota ta została wydana w ciągu ostatnich pięciu lat. To niejedyne pozycje, które widnieją w rozliczeniu finansowym resortu. Liczby są porażające.

Ministerstwo Zdrowia wydało fortunę

Ministerstwo Zdrowia dba o to, by pracownicy mogli przemieszczać się w komfortowy i bezpieczny sposób. Ostatnio pisaliśmy, że były szef resortu, Łukasz Szumowski, mimo że zrezygnował z pełnienia stanowiska, nadal korzysta z ochrony funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. To jednak niejedyne udogodnienie, z jakiego mogą korzystać ministrowie. Każdy z nich ma do dyspozycji luksusowe limuzyny z prywatnymi kierowcami. Z samochodów służbowych, według szacunków Wirtualnej Polski, korzysta blisko połowa wszystkich urzędników zatrudnionych w Ministerstwie Zdrowia. W 2017 roku było to 720 osób, w tym siedmiu z kierownictwa. Rok później limuzyny eksplorowało 693 ministrów, w tym siedmiu najwyższych szczeblem. Dane sprzed dwunastu miesięcy mówią z kolei o 712 osobach, w tym sześciu kierowników.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Kwestią floty samochodowej zainteresowała między innymi polityków Konfederacji, którzy skierowali do resortu odpowiednie pytania. Informacje, które przekazała wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, są jednoznaczne. Resort, w czasach, gdy było zarządzane przez Konstantego Radziwiłła i Łukasza Szumowskiego, wydawało ogromne sumy na zakup i utrzymanie służbowych limuzyn. Mowa nawet o 6 milionach złotych.

- W okresie 2015-2020 Ministerstwo Zdrowia zakupiło następujące pojazdy służbowe: 2016 rok - 2 pojazdy Opel Insignia, koszt zakupu: 187 510 zł brutto; 2017 rok - 2 pojazdy Volkswagen Passat, koszt zakupu: 193 982 zł brutto; 2019 rok - 1 pojazd Nissan Leaf, koszt zakupu: 152 397 zł brutto - podsumowała wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

Obecnie Ministerstwo Zdrowia dysponuje czternastoma limuzynami, przeznaczonymi do użytku pracowników. Resort argumentuje, że zakupiło nowe pojazdy, gdyż stare były już wyeksploatowane i miały wysoki przebieg. 

Dzisiaj grzeje: 1. Magda Narożna pokazała zdjęcie z wakacji. Wszyscy patrzą tylko na jej biust, przesadziła?
2. Kierowco, będziesz bardzo zadowolony. Rewolucyjne zmiany dotyczące prawa jazdy zostały zatwierdzone
3. Mamy potwierdzenie, uczniowie natychmiast rozpoczynają zdalną naukę. Fatalna sytuacja w renomowanym liceum

- Pojazdy Opel Insignia i Volkswagen Passat są przeznaczone do zabezpieczenia potrzeb transportowych kierownictwa ministerstwa. Zakup pojazdów był podyktowany koniecznością zastąpienia pojazdów w znacznym stopniu wyeksploatowanych, które nie gwarantowały ciągłości zabezpieczenia potrzeb transportowych Ministerstwa. W tym czasie w zasobach były pojazdy kilkunastoletnie z rokiem produkcji 2000, 2002, 2006, 2007 o znacznym przebiegu (...). Natomiast Nissan Leaf jest przeznaczony do zabezpieczenia potrzeb transportowych Ministerstwa w ramach Kolumny Ogólnej. Zakup pojazdu Nissan wynikał bezpośrednio z ustawy o elektromobilności i paliwach stałych - mówił Jarosław Rybarczyk z biura prasowego resortu w rozmowie z Wirtualną Polską.

Okazuje się, że najwięcej pieniędzy zostało wydanych za czasów kadencji Łukasza Szumowskiego. Przed rokiem było to łącznie 1 186 233,00 złotych. 219 tysięcy złotych kosztowało resort paliwo. Wynagrodzenie kierowców szacuje się natomiast na 883 tysiące złotych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nieoczekiwane zmiany tuż przed premierą The Voice of Poland. Fani będą zdezorientowani
  2. Samolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologiczny
  3. Od 15 września ruszą wielkie zmiany w całej Polsce. Lekarze biją na alarm, będzie źle
  4. Policja pilnie poszukuje kobiety ze zdjęcia. Oszukała starszą panią na niebagatelną kwotę pieniędzy
  5. Z ostatniej chwili: Żona przekazała tragiczną wiadomość o śmierci aktora
  6. Kelner wprawił Rodowicz w osłupienie. Od razu chwyciła za aparat

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News