Duży spadek zakażeń oznacza, że pandemia znika? Niestety, prawda jest zupełnie inna, nikt o tym nie mówi

Duży spadek zakażeń oznacza, że pandemia znika? Niestety, prawda jest zupełnie inna, nikt o tym nie mówi Źródło: Jan Bielecki/East News

Ministerstwo Zdrowia regularnie publikuje raporty dotyczące nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Ostatnie dni wypadają wyjątkowo dobrze w stosunku do niedawnych regularnych rekordów zachorowań. Czy oznacza to, że pandemia powoli zaczyna się wycofywać? Niestety, prawda jest zupełnie inna.

Ministerstwo Zdrowia każdego dnia publikuje na swoim profilu na Twitterze statystyki dotyczące nowych przypadków zakażeń koronawirusa w Polsce oraz przypomnienia dotyczące przestrzegania zasad sanitarnych czy informacje dotyczące tego, które powiaty znalazły się w strefach żółtych i czerwonych. Jeszcze do niedawna odnotowywane były regularne rekordowe liczby nowych przypadków, co wzbudziło niepokój wielu Polaków obawiających się przywrócenia restrykcyjnych obostrzeń i ogólnego lockdownu. 

Ministerstwo Zdrowia odnotowuje niskie przyrosty nowych zakażeń w kraju. Czy pandemia powoli się wycofuje? 

Rekordowa liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce padła 21 sierpnia (903), czyli niewiele ponad dwa tygodnie temu. Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację o 302 nowych zachorowaniach. Tak duży spadek w tak krótkim czasie daje złudne poczucie tego, że pandemia zaczęła ustępować i powoli nas opuszcza. Niestety nic bardziej mylnego. Niska liczba zachorowań wynika jednak z zupełnie innego powodu. 

Łączna liczba oficjalnie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem to 71 126 osób, 2 124 zmarło. Liczba osób znajdujących się obecnie w szpitalach to 2,1 tys., a pod respiratorem pozostaje 81 spośród nich. Liczba osób, które wyzdrowiały to 55 113 (od wczoraj wzrosła o 857 osób). Wczoraj resort ogłosił informację o 302 nowych przypadkach, co jest najniższą liczbą dziennych zachorowań od połowy lipca. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W niedzielę Ministerstwo informowało o 437 nowych przypadkach, w sobotę 567, w piątek 691, a w czwartek 612. Patrząc na przedstawione statystyki można odnieść wrażenie, że sytuacja w kraju staje się coraz lepsza, a koronawirus ustępuje. Niestety prawda wygląda zupełnie inaczej. Rekordowo niska od dłuższego czasu liczba nowych przypadków nie wynika z tego, że pandemia ustępuje, lecz z niskiej liczby testów. 

302 nowe przypadki to wynik 10,3 tys. przeprowadzonych testów. Niedzielne 437 przypadków odnotowano przy przeprowadzeniu 18,6 tys. testów, z kolei piątkowe 691 przy 22,4 tys. testów. Z przedstawionych danych wynika więc, że pandemia wcale nie ustępuje, po prostu mniej przypadków jest wykrywanych z powodu niskiej liczby przeprowadzonych testów. 

Dzisiaj grzeje: 1. Od 15 września ruszą wielkie zmiany w całej Polsce. Lekarze biją na alarm, będzie źle

2. Kierowco, będziesz bardzo zadowolony. Rewolucyjne zmiany dotyczące prawa jazdy zostały zatwierdzone

3. Polskę obiegła tragiczna wiadomość. Córka przekazała informacje o śmierci, walczył do samego końca

Teoretycznie obecnie mamy mniej nowych przypadków zachorowań, praktycznie jednak oznacza to, że mniej z nich jest wykrywanych, co doprowadza do kolejnych zakażeń. Taka sytuacja może skutkować kolejnymi rekordowo wysokimi wynikami w przyszłości, a co za tym idzie znacznemu pogorszeniu sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Czy wobec tego grozi nam przywrócenie rygorystycznych obostrzeń? Tę sprawę jasno postawił rzecznik rządu, Piotr Müller, który wypowiedział się w TVP1.

Najlepsze newsy dnia:

  1. "Dzień dobry TVN" nagle wprowadziło wielkie zmiany. Wiemy, co wydarzyło się za kulisami
  2. Smażone mięso jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Naukowcy nie pozostawiają złudzeń
  3. Będą nowe obostrzenia w Polsce? Rzecznik rządu nie ma wątpliwości, mówi o całkowitym lockdownie
  4. Od dziś weszła w życie ogromna zmiana. Wielu Polaków może załamać ręce
  5. Jackowski nagle wzniósł oczy do nieba i zaniemówił. Najnowsza wizja jest fatalna dla Polaków
  6. 99 groszy i już się najadasz, klienci Biedronki przecierają oczy ze zdumienia. Od dziś rozpoczęła się niebywała fiesta

Źródło: Twitter 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News