Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat
Pixabay.com icsilviu
Monika Majko - 6 Listopada 2020

Wiele osób było w błędzie? Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie testów na COVID

Ministerstwo Zdrowia stanowczo dementuje medialne doniesienia w sprawie testów na koronawirusa. Resort opublikował oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Ministerstwo Zdrowia codziennie przekazuje dane, dotyczące nowych przypadków COVID-19 w Polsce. W czwartek 5 listopada padł kolejny rekord liczby dobowych zakażeń koronawirusem. Resort zdrowia opublikował w sieci oficjalny komentarz w sprawie testów na zakażenie SARS-COV-2, ministerstwo odpiera oskarżenia.

Ministerstwo Zdrowia broni się przed oskarżeniami

W czwartek 5 listopada weszło w życie nowe rozporządzenie, w którego treści znalazł się zapis o tym, że laboratoria wykonujące prywatne testy na koronawirusa muszą raportować ich wyniki do ogólnopolskiego systemu informatycznego. W związku z tą informacją, w mediach pojawiły się zarzuty, dotyczące fałszywego podbijania statystyk nowych zakażeń przez rząd.

Z ostatniej chwili: nie żyje aktorka znana z największych hitów z TVP, TVN i PolsatuZ ostatniej chwili: nie żyje aktorka znana z największych hitów z TVP, TVN i PolsatuCzytaj dalej

Taka praktyka miałaby m.in. pomóc przedstawicielom władzy udowodnić, że na wzrost liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem miały wpływ protesty związane z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, który trwa od 22 października i powoduje codzienne masowe manifestacje niemal w każdym zakątku kraju.

Premier Mateusz Morawiecki już kilkukrotnie powoływał się na prognozy specjalistów Uniwersytetu Warszawskiego, z których miałoby wynikać, że protesty oznaczają 5 tys. nowych zakażeń dziennie. Naukowcy jednak wyraźnie zaznaczyli, że z ich prognoz nie wypływa taki wniosek.

Na medialne doniesienia o "podkręcaniu" liczby nowych zakażeń niemal natychmiast zareagowało Ministerstwo Zdrowia. W mediach społecznościowych resortu opublikowano oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćRodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia zdementowało medialne doniesienia

Ministerstwo przekonuje, że już wcześniej wszystkie pozytywne wyniki testów, niezależnie od miejsca wykonania badania, były raportowane. Jak wskazuje resort, wymaga tego ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku.

- W związku z różnego rodzaju tezami o rozpoczęciu raportowania pozytywnych wyników prywatnych testów. Tzw. ustawa zakaźna z 5.12.2008 nakazuje raportowanie wszystkich wyników pozytywnych. Od dziś zamiast do sanepidu prywatne laboratoria raportują wprost do systemu informatycznego. Upraszczamy system, a nie rozpoczynamy podawanie wyników z prywatnych testów - przekazał resort.

Dzisiaj grzeje:

1. Nagle wprowadzono obowiązkowy test na koronawirusa dla Polaków. Niespodziewanie przykre informacje

2. Nie żyje gwiazda ”Titanica” i ”Powrotu do przyszłości”. Fani są zdruzgotani, odeszła legenda

3. Zakaz przemieszczania się na Boże Narodzenie? Premier Morawiecki zabrał głos w sprawie świąt

Według resortu zdrowia zmiana polega na tym, że teraz takie wyniki będą wpisywane bezpośrednio do systemu informatycznego, bez pośrednictwa Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wątpliwości jednak pozostały i nie rozwiało ich m.in. biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia, które przyznało w rozmowie z portalem konkret24.tvn24.pl, iż "mogą zdarzać się przypadki (niezgodne z prawem), że laboratorium nie przedstawia wyniku badania do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej".

Wiele osób wskazuje również, że do tej pory laboratoria meldowały o łącznej liczbie wykonanych testów na koronawirusa, a zgodnie z obecnym rozporządzeniem, powinny raportować pozytywne wyniki testów. To może sprawić, że podskoczy odsetek pozytywnych wyników testów w stosunku do wykonanych badań.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Bezdomnemu zostały 2 miesiące życia. Jego ostatnia wola sprawia, że łzy płyną po policzkach
  2. Przekazano tragiczną wiadomość, nie żyje były piłkarz Korony Kielce. Miał tylko 51 lat
  3. Fatalne wiadomości dot. salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Niektóre z nich muszą zostać zamknięte od zaraz
  4. Rząd miał wykupić chryzantemy od sprzedawców. Nagle okazało się, że wielu z nich nie dostanie pieniędzy, powód dobija
  5. Dziś premier oficjalnie ogłosił. Polacy zbyt długo musieli czekać, chodzi o największy szpital
  6. Olbrzymia wpadka ABW. Skutki pomyłki mogą okazać się dla kontrwywiadu opłakane
  7. 26-letni Joe Biden wywołał zachwyt na całym świecie. Internauci nie mogą oderwać wzroku od zdjęcia z młodości
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Gazeta

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News