Ministerstwo Rozwoju ogłosiło właśnie swój plan, co do rozwoju Polski w branży kosmicznej. Założenia planu mówią o zwiększeniu składek na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) czy umieszczeniu do 2030 roku własnego satelity na orbicie ziemskiej.

Politycy chcą zająć się pierw wspieraniem Europejskiej Agencji Kosmicznej i zwiększeniem udziału polskiego przemysłu w europejskim rynku kosmicznym. Zgodnie z tym składka na rzecz ESA miałaby zostać zwiększona w przyszłych 3 latach o 10 mln złotych, a udział rodzimego przemysłu w rynku miałby wzrosnąć o 3%.

Co więcej, takie zaangażowanie w pracę ESA i programów kosmicznych Europy miałoby pomóc Polsce w stworzeniu własnego programu. Ministerstwo Rozwoju w takich działaniach widzi możliwość wzbogacenia swojego arsenału obronnego o nowe technologie, a co więcej – stworzenie własnego satelity.

 – Polska chce świadczyć coraz bardziej zaawansowane usługi i mieć swojego satelitę – oświadczyła Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Resort z dużą nadzieją patrzy na swoje plany, w których realizacji mają pomóc prywatni przedsiębiorcy. Tych zachęcić do pracy przy polskim programie kosmicznym miały zlecenia z ESA. To jednak nie wszystko – rząd chce finansować startupy i opłacać staże tym, którzy będą chętni zaangażować się w rozwój Polski w rynku kosmicznym.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: bankier.pl
pt

...

Zobacz również