Minister Zdrowia zdradził prawdę o szczepionkach
pikio.pl
Irmina Jach - 27 Grudnia 2020

Minister zdrowia już nic nie ukrywa, zaapelował do Polaków. Dotyczy szczególnie osób w średnim wieku

Minister zdrowia Adam Niedzielski zabrał głos na temat szczepionek przeciwko COVID-19. W rozmowie z Wirtualną Polską zdradził, że osoby w wieku średnim podchodzą do tematu z dużym sceptycyzmem. To ogromny błąd.

Minister Zdrowia zdradził, że szczepionki przeciwko COVID-19 trafiły do składnicy Agencji Rezerw Materiałowych. Pierwsza partia, która liczy 10 tysięcy sztuk zostanie rozdystrybuowana do 72 szpitali węzłowych. Pierwszą dawkę otrzymała Naczelna Pielęgniarka ze szpitala MSWiA, Alicja Jakubowska.

Minister Zdrowia zdradził prawdę o szczepionkach

Adam Niedzielski przypomniał, że Polacy będą szczepieni w kolejności, którą narzuca stworzony przez rząd Narodowy Program Szczepień. Etap 0 rozpoczynający się jeszcze w grudniu obejmie pracowników sektora ochrony zdrowia. Minister zdrowia podkreślił, że szczepienia są kluczowe dla zwalczenia pandemii.

- Podstawowy i najważniejszy argument za szczepieniami jest taki, że one dadzą nam możliwość powrotu do normalności, do tego, co było, za czym tęsknimy. [...] Odpowiedzialność za innych, za naszych bliskich, za osoby starsze jest bardzo ważnym argumentem, ale wiem skądinąd, że do młodych ludzi ten przekaz wcale nie musi docierać. Dlatego młodym stawiam inne pytania. Czy chcecie mieć wspólne imprezy? Czy chcecie móc się bawić, jak przystało na wasz młody wiek? Chcecie znów poczuć beztroskę? Jeżeli tak, to zaszczepcie się - mówił szef resortu.

Zgodnie z badaniami opinii społecznej ponad 60 procent osób wieku powyżej 65 lat zamierza poddać się szczepieniu. Młodsze grupy wiekowe są nieco bardziej sceptyczne. Minister zdrowia przekonuje, że poddanie się procedurze jest przykładem odpowiedzialności społecznej.

Z ostatniej chwili: Premier Morawiecki właśnie przekazał wiadomość i zaapelował do Polaków. Niespodziewane informacjeZ ostatniej chwili: Premier Morawiecki właśnie przekazał wiadomość i zaapelował do Polaków. Niespodziewane informacjeCzytaj dalej

- Problem mamy właśnie w grupie młodych do 30 roku życia i tych w średnim wieku do 44 lat, gdzie odsetek pozytywnych odpowiedzi jest tylko nieco większy. Odpowiedź na pytanie: „czy zamierzam się zaszczepić” to odpowiedź na pytanie, jak ma wyglądać nasz świat. Nie możemy sobie pozwolić, by nadal setki osób dziennie umierały na COVID-19. [...] Jeżeli nie wierzymy w statystyki, to uwierzmy w konkretne ludzkie tragedie, których jest przecież tak wiele - mówił Adam Niedzielski.

Zdaniem naukowców, szczepienia uodparniają również przed zachorowaniem na COVID-19 spowodowanym mutacją wirusa, którą odnotowano w Wielkiej Brytanii. Minister zdrowia uspokaja: „nowa mutacja nie stanowi dla nas szczególnego zagrożenia, poza oczywiście większą zakaźnością”.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Minister zdrowia ma nadzieję, że zainteresowanie preparatem będzie wysokie, a społeczeństwo wykaże się dużą odpowiedzialnością. Przypomniał, że osoby zaszczepione będą zwolnione z rygorów i obostrzeń epidemicznych.

- 5 czy 6 procent osób, które mogą zachorować mimo zaszczepienia, będzie miało zdecydowanie łagodniejszy przebieg choroby i znikome szanse na to, że choroba doprowadzi ich do szpitala. Szczepienie daje nam gwarancję powrotu do normalności - mówił minister zdrowia.

- Daję pełną gwarancję, że każdy chętny będzie zaszczepiony. Szczepionki dla nikogo nie zabraknie. Proszę tylko: zaszczepmy się - dodał.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News