Rzecznik rządu właśnie postawił sprawę jasno. Zabrał głos ws. przywrócenia obostrzeń przed wyborami

Rzecznik rządu właśnie postawił sprawę jasno. Zabrał głos ws. przywrócenia obostrzeń przed wyborami Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK REPORTER

Minister zdrowia na bieżąco kontroluje sytuację epidemiologiczną w Polsce i mimo że codziennie odnotowuje się nowe przypadki zachorowań na koronawirusa, już niedługo pójdziemy do urn wyborczych. Rzecznik rządu Piotr Muller zabrał głos i zdradził czy planowane jest przywrócenie obostrzeń tuż przed wyborami.

Minister zdrowia na początku epidemii zarekomendował wprowadzenie szeregu obostrzeń, ostatnio możemy jednak cieszyć się ich luzowaniem. Czy odbije się to na liczbie zachorowań i zostaną przywrócone, aby nie dopuścić do pogorszenia sytuacji w kraju? Rzecznik rządu zabrał głos i postawił sprawę jasno. 

Piotr Muller powiedział, że minister zdrowia nie przekazał swoich rekomendacji co do głosowania

Minister zdrowia według informacji przekazanych przez rzecznika rządu Piotra Mullera nie skorzystał z możliwości zarekomendowania zmiany formy głosowania w konkretnych regionach z racji na sytuację epidemiologiczną.

- Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie przedstawił jeszcze Państwowej Komisji Wyborczej rekomendacji w sprawie zorganizowania w wybranych miejscach Polski głosowania wyłącznie korespondencyjnego w wyborach prezydenckich - powiedział w radiowej Jedynce rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego. Jednocześnie wyjawił, że nawet pomimo pojawiających się w Polsce nowych ognisk koronawirusa rząd nie ma zamiaru przywracać jakichkolwiek zdjętych już obostrzeń, nawet częściowo.

Goszcząc w Radiowej Jedynce, Piotr Muller został również zapytany wprost, czy planowane jest ponowne wprowadzenie obostrzeń, w związku z coraz częściej pojawiającymi się poważnymi ogniskami koronawirusa w naszym kraju.

- W tej chwili takich planów nie ma - stwierdził rzecznik rządu.

DALSZA CZĘŚĆ TESKTU POD GALERIĄ:

Taki wniosek może złożyć minister zdrowia

Zgodnie z polskim prawem istnieje możliwość, aby wybory w części kraju przeprowadzić w innej formie niż tradycyjna. Jak podaje "Rzeczpospolita" wynika to z ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów na prezydenta w 2020 r., jeśli zostanie zaobserwowany wyraźny wzrost zachorowań, a więc znacznie pogorszy się sytuacja epidemiologiczna w konkretnym regionie, gminie lub tylko jej części, to minister zdrowia może wystąpić do Państwowej Komisji Wyborczej z wnioskiem o przeprowadzenie tam głosowania korespondencyjnego. Rzecznik rządu potwierdził, że jak na razie minister zdrowia Łukasz Szumowski nie skorzystał z takiej możliwości.

Dzisiaj grzeje: 1. Miliony Polaków odciętych od internetu i zasięgu w telefonie. Awaria dużej sieci komórkowej zaskoczyła wielu

2. Gwałtowne burze i trąby powietrzne. Polskę może czekać następne załamanie pogody, trzeba uważać

Czasu na ewentualne decyzje nie zostało zbyt wiele

Jeśli minister zdrowia zdecyduje się na złożenie takiego wniosku musi to zrobić nie później niż siedem dni przed planowanym głosowaniem. Obecna sytuacja w kraju szczególnie źle wygląda na Śląsku, gdzie codziennie potwierdza się wiele nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

- [...] sytuacja pod tym kątem jest bezpieczna i nawet jeżeli pojawiają się nowe zakażenia, to przede wszystkim bardzo szybko są identyfikowane te osoby i poddawane albo kwarantannie, albo izolacji, a te, które potrzebują, dodatkowej opiece medycznej - kontynuował w rozmowie z dziennikarzami Piotr Muller. Ze słów rzecznika odczytać można, że nawet w regionie z największą liczbą zakażeń nie należy spodziewać się przywrócenia obostrzeń zdjętych już przez rządzących.

Najlepsze newsy:

  1. Robert zamówił skromny obiad dla 2 osób nad polskim morzem. Dostał paragon i zastygł, musiał zapłacić 200 zł, ceny orbitują
  2. Lewandowski pokazał, jak Bayern świętował mistrzostwo. "Brakowało atmosfery"
  3. Dramat Beaty Tadli. Współczujemy, o wszystkim dowiedziała się w bardzo smutny sposób
  4. 5-osobowa rodzina chciała dotrzeć na pogrzeb. Nagle doszło do niepojętej tragedii, nagranie wywołuje ciarki na plecach
  5. Ogromne zmiany w "Naszym nowym domu", widzów zamuruje. Katarzyna Dowbor ciężko je zniosła, "Dużo gorzej mi się pracuje"
  6. Nie żyje uwielbiany muzyk. Tajemnicze okoliczności śmierci 28-latka

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News