Państwo może przejąć twoje mieszkanie? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z przepisu

Państwo może przejąć twoje mieszkanie? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z przepisu Źródło: unsplash.com Grant

Twoje mieszkanie może w każdej chwili zostać przejęte na użytek państwa? To jedna z wielu rzeczy, które są regulowane specjalnymi przepisami. Każdy powinien wiedzieć, co może go czekać.

Mieszkanie może trafić w ręce państwa? Wszystko jest możliwe. Trwająca cały czas walka z koronawirusem może sprawić, że zostaniemy poinformowani o przejęciu naszej nieruchomości przez państwo.

Mieszkanie może być przejęte przez państwo, mało kto pamięta ten przepis

Jak wiemy, 14 marca został ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego. Granice naszego kraju zostały tymczasowo przywrócone, nie ma mowy o ruchu kolejowym oraz powietrznym (do Polski mogą wlatywać tylko specjalne samoloty, które sprowadzają rodaków zza granicy), a każdy, kto powróci do kraju, musi przejść 14-dniową kwarantannę. Działają tylko apteki i sklepy spożywcze, handel został zawieszony, nie działają miejsca gastronomiczne, rekreacyjne, wprowadzono też zakaz zgromadzeń. Mimo tych ograniczeń państwo może zrobić coś jeszcze - przejąć samochód lub mieszkanie i to zgodnie z prawem.

Stan epidemiczny to oczywiście bardzo rzadka i wyjątkowa sytuacja, więc mało kto przejmuje się przepisami, które wchodzą w życie wraz z obwieszczeniem epidemii. Chodzi dokładnie o zapisy ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku - możemy tam przeczytać, jak należy postępować w czasie epidemii. W ust. 4 pkt 6 dowiadujemy się, że państwo może wydać "nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi".

Mieszkania i samochody mogą być potrzebne państwowym służbom

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Stan epidemiczny mamy już wprowadzony, dlatego każdy powinien wiedzieć, że jego dobra mogą zostać przejęte przez państwo i władze mają do tego całkowite prawo. Koronawirus rozprzestrzenia się coraz bardziej, dlatego jeśli braknie samochodów, karetek (podobnie jak np. w czasie wojny), państwo może przejąć w pierwszej kolejności samochody terenowe, pickupy i busy. Oczywiście po wyciszeniu sytuacji zarówno pojazdy, jak i mieszkania byłyby zwracane. Co rząd może zrobić z naszymi mieszkaniami?

Dzisiaj grzeje: 1. Powiększyła się liczba zakażonych. Ministerstwo Zdrowia przekazało wiadomość z samego rana
2. Koronawirus w Polce: nie żyje ceniony lekarz. Był zarażony, przyczyna śmierci nie jest jasna

Właściciele obiektów noclegowych, np. agroturystyki, willi, mogą zostać powiadomieni o nakazanie udostępnienia nieruchomości. Może tak stać się też z każdym mieszkaniem prywatnym, jeśli tylko państwo stwierdzi, że jest wystarczające dla ich aktualnych potrzeb. Może być tam zorganizowany chociażby punkt kryzysowy, a większe obiekty mogą zostać przeznaczone dla chorych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Szkoły będą zamknięte znacznie dłużej. Znamy konkretną datę
  2. Nie żyje były reprezentant Polski. Był prawdziwą legendą Ekstraklasy, oficjalny komunikat klubu
  3. Do sieci trafił kontrowersyjny apel polskiej policji dotyczący koronawirusa. Przecieramy oczy ze zdumienia
  4. Smutek gwiazdora disco polo. Sytuacja jest tragiczna, zdjęcia mówią same za siebie
  5. Dramatyczne informacje z zachodniej Polski. Matka zabiła 2-letnie dziecko, zrobiła to w najgorszy sposób
  6. WHO dobitnie odpowiedziała wszystkim, którzy z obawy przed koronawirusem jedzą czosnek

Źródło: Moto

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News