W krymskiej miejscowości Bachczysaraj powstał pomnik „zielonych ludzików”. Pomnik został postawiony na terenie jednego z parków z okazji drugiej rocznicy przyłączenia półwyspu do Rosji.

Dyrektor parku Wiktor Żilienkow oznajmił, że to właśnie dzięki „zielonym ludzikom” zdarzenia mające miejsce wiosną 2014 roku (tj. krymskie referendum i przyłączenie autonomicznej republiki do Rosji) odbyły się bez rozlewu krwi. Były burmistrz miejscowośći, Konstantin Rubanienko, zaznaczył, że idea uhonorowania żołnierzy powstała już 2 lata temu, jednak udało się ją zrealizować dopiero teraz.

Zbiórka pieniędzy na budowę pomnika rozpoczęła się w lutym. Autorzy pomysłu twierdzą, że „zielonym ludzikom” należy się taka forma uhonorowania, ponieważ dzięki ich obecności na ulicach Krymu udało się zachować porządek i zapobiec niepotrzebnym incydentom. Pomnik został sfinansowany w całości ze składek lokalnych mieszkańców.

Z kolei w Zaporożu (stolica obwodu zaporoskiego, Ukraina) zniesiono największy pomnik Włodzimierza Lenina na Ukrainie. Około 200 osób zgromadziło się na placu, aby oglądać demontaż 20-metrowego monumentu. Wydarzenie zyskało tak dużą popularność, że na jego transmisję online zdecydowało się kilka ukraińskich portali internetowych.

Pomnik został rozebrany zgodnie z przyjętą na posiedzeniu Rady Miejskiej w Zaporożu uchwałą o dekomunizacji. Postanowiono rozebrać także podobizny Feliksa Dzierżyńskiego i Sergo Ordżonikidze.

lenin

Józef Gawron

...

Zobacz również

Zobacz również