Mięso wydziela czerwony płyn
Pixabay ReinhardThrainer
Irmina Jach - 15 Października 2020

Z mięsa wypływa czerwony płyn? Wiemy czym jest, wszyscy byli w błędzie

Mięso, które kupujemy z zamiarem przygotowania obiadu czy kolacji, często wydziela czerwony płyn, który przez wiele osób błędnie interpretowany jest jako krew. Osoby, które obawiają się jedzenia krwistych steków, często decydują się na wyrzucenie produktu, który - w ich mniemaniu - jest zepsuty. Warto wiedzieć, że nie ma się czego obawiać. Wiemy, czym jest tajemnicza substancja.

Mięso jest produktem, którego spożycie, w razie zepsucia, może grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nic dziwnego, że wiele osób, widząc nietypowy wygląd produktu, decyduje się na umieszczenie go w koszu na śmieci. Jednym z symptomów, który niepokoi konsumentów, jest czerwony płyn wydzielany przez mięso. Uspokajamy - nie ma się czego obawiać, to naturalne.

Oficjalnie: jest decyzja ws. szkół. Drastyczne zmiany dla uczniów i rodziców, od sobotyOficjalnie: jest decyzja ws. szkół. Drastyczne zmiany dla uczniów i rodziców, od sobotyCzytaj dalej

Mięso wydziela czerwony płyn? Nie musisz go wyrzucać

Mięso, które wydziela czerwony płyn, wbrew pozorom, nie jest krwiste. Substancja, która budzi niepokój pań domu, to mioglobina, białko, które dostarcza tlen do mięśni zwierzęcia. Aminokwas zmienia kolor na czerwony w momencie, w którym mięso jest krojone, a co za tym idzie, wystawione na działanie tlenu. Podgrzanie białka nadaje mu ciemniejszy kolor. Słabo lub średnio wysmażone mięso nie jest więc "krwawe". Co ciekawe, niektóre rodzaje mięsa są ciemniejsze niż inne. Ma to konkretny powód.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Właśnie zapadła decyzja, na 2 tygodnie przed Wszystkimi Świętymi. Dotyczy bardzo dużej grupy PolakówWłaśnie zapadła decyzja, na 2 tygodnie przed Wszystkimi Świętymi. Dotyczy bardzo dużej grupy PolakówCzytaj dalej

- Mioglobina dostarcza tlen do tkanek mięśniowych. Zwierzęta z bardziej aktywnymi tkankami mięśniowymi, a także starsze, mają mięso z większą ilością mioglobiny - tłumaczy Jeffrey Savell, profesor z Texas A&M University.

Z tego powodu cielęcina jest znacznie jaśniejsza niż wołowina. Wzmożona aktywność mięśniowa sprawia także, że mięso pochodzące z nóg indyka będzie znacznie ciemniejsze niż to pochodzące z piersi. Bardzo świeży, słabo wysmażony stek może sprawiać wrażenie "krwistego", szczególnie, że mioglobina rozpuszcza się w wodzie, z którego w dużej mierze składa się mięso.

Dzisiaj grzeje:

1. Andrzej śmiał się z koronawirusa, teraz ujawnia całą prawdę. Dramatyczny apel ze szpitala, mamy nagranie

2. W niedzielę i święta nie pójdziemy do kościoła? Jest decyzja, Metropolita zdecydował o najbliższym miesiącu

3. Zbadali ciała zmarłych na Covid-19. Porażające odkrycie, nikt nie mógł się spodziewać

- Mięso składa się w około 70 procentach z wody. Mamy więc wodę, mioglobinę i inne pigmenty, które wyciekają. Stąd pochodzi ten płyn. Zapewniam, że to nie krew - dodaje Jeffrey Savell.

Świeżo pokrojony kawałek krowiego mięsa ma kolor purpurowy. Dopiero długotrwała ekspozycja na tlen nadaje mu barwę, którą zwykle kojarzy się ze świeżością. Po kilku dobach spędzonych w sklepowej gablocie cząsteczki mioglobiny naturalnie utleniają się, a mięso ostatecznie brązowieje. Wygląda przez to mniej atrakcyjnie, ale wciąż jest bezpieczne dla zdrowia. Warto jednak pamiętać o szybkim przygotowaniu go - prawdopodobnie trafiło do supermarketu przed około czterema dniami.

Najlepsze newsy dnia:

   1. Makłowicz odkrył na Podlasiu przepyszny farsz na pierogi. Danie nie ma sobie równych
   2. Sportowcy zapowiadają szturm na sejm. Na Wiejskiej będzie bardzo gorąco
   3. Oficjalnie: ogromne zmiany w całej Polsce. Premier Morawiecki podjął kluczowe decyzje
   4. Niestety, koronawirus może przenosić się w nowy sposób. Właśnie zmieniono kluczowe wytyczne
   5. 45-letnia Polka ostrzega przed koronawirusem. Ujawniła okropne powikłania, dramatyczny apel
   6. Sony zaprezentowało interfejs dla graczy w PS5. Innowacje widać gołym okiem
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej
 1. Źródło: Wprost

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News