Międzynarodowy PRZEWRÓT we Wrocławiu! Świat nie może w to uwierzyć

Międzynarodowy PRZEWRÓT we Wrocławiu! Świat nie może w to uwierzyć

W walce z chorobami układu krążenia do tej pory przegrywaliśmy. Pojawiła się jednak nowa technologia, która pomoże je pokonać. Polscy naukowcy są teraz na ustach całego medycznego świata, to prawdziwy przewrót.

Najczęstszymi przyczynami zgonów w Polsce są zdecydowanie choroby układu krążenia. Dane z 2016 roku mówią aż o 46 proc. ich udziału. Szansa, żeby poprawić życie i śmiertelność wśród ludzi z tymi dolegliwościami nadeszła z Wrocławia. Unikatową powłokę do stenów, którą będzie się wszczepiać przewlekle chorym, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Polskiej Akademii Nauk. Dzięki  wspólnej pracy i prywatnym oszczędnościom badacze założyli firmę, wyprzedzając w zgłoszeniach patentowych nawet Chińczyków. Oni w tej dziedzinie byli najbardziej zaawansowani. Dr Dariusz Biały z Kliniki Kardiologii wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego wyznał: Skala jest ogromna. Leczenie, jak to się potocznie określa, wszystkich chorych na serce, oznacza około 120 tys. wszczepieni stentów rocznie. Po 2,3 dla każdego pacjenta. Czyli licząc ostrożnie każdego roku w kraju ponad 200 tys. takich urządzeń ratuje czyjeś życie. Dlatego tak ważna jest ich jakość. Stosowanie grafenu do powlekania stenów jest przełomowe na skalę światową. Pojawiają się znacznie większe szanse na to, że ludzki organizm będzie tolerował urządzenia z tym składnikiem. Grafen jest w stanie zapewniać przed korozją, ryzyko odrzutu jest bardzo małe. Dzięki temu pacjent po operacji może krócej przyjmować leki. Według dr Białego ze względu na koszty wszczepień i pobytu pacjentów w szpitalu, dla całego systemu zdrowia będzie lepiej, gdy powrotów do leczenia będzie znacznie mniej niż dotychczas.

Wygraliśmy walkę z Chinami 

Stent jest małym "rusztowaniem", jak go zwie dr Biały. Jest umieszczany wewnątrz naczyń krwionośnych dla przywrócenia drożności. Pierwszy sukces, czyli zgłoszenie patentowe na cały świat, zostało  przez badaczy osiągnięte. Uniknęli błędów innych naukowców z naszego kraju. Kręta droga do komercjalizacji nie okazało się ich porażką, jak było w wypadku poprzedników. - Na szczęście tym patentem wyprzedziliśmy Chińczyków. Zatem nie ma obawy, że zostaniemy z ręką w nocniku, jak przy polskim niebieskim laserze i innych zastosowaniach grafenu. Nie jest jednak tak, że na pewno grafenowe stenty pozostaną polskie. Tu może jeszcze o to wybuchnąć wojna. Ten biznes warty jest miliardy dolarów - komentuje "patentową wojnę" Biały. Dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju sprawiło, że naukowcom będzie łatwiej wprowadzać swoją rewolucję. Na prace nad projektem otrzymali 2,8 mln złotych. Potrwają one trzy lata. Źródło: money.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News