Mistrzowie szachowi też mają swoje święto. Kiedy obchody Międzynarodowego Dnia Szachów?

Mistrzowie szachowi też mają swoje święto. Kiedy obchody Międzynarodowego Dnia Szachów? Źródło: pixabay.com/ABWI74

Międzynarodowy Dzień Szachów - kiedy będziemy go obchodzić? Ta popularna gra planszowa, która może być rozgrywana tylko pomiędzy dwoma graczami, wymaga dużego skupienia, przewidywań ruchów przeciwnika i myślenia strategicznego. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu.

Międzynarodowy Dzień Szachów 20 lipca 2019. Obchody

Międzynarodowy Dzień Szachów będziemy obchodzić już 20 lipca. To święto powstało w 1966 roku i kultywowane jest corocznie od tej daty. Inicjatorem jego powstania była Międzynarodowa Federacja Szachowa (fr. Fédération Internationale des Échecs). FIDE została założona właśnie 20 lipca 1924 roku w Paryżu, a data święta szachów jest upamiętnieniem tego szczególnego dla graczy dnia. Organizacja zrzesza narodowe związki szachowe z całego świata. Do jej głównych zadań należy definiowanie reguł gry, obliczanie rankingu szachistów czy przyznawanie tytułów arcymistrzów oraz certyfikatów sędziom szachowym. Odpowiada ona również za organizowanie najważniejszych zawodów i olimpiady.

Tradycja kultywowania święta została zaproponowana przez UNESCO i obecnie obchodzi się je w 178 państwach poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń tematycznych związanych oczywiście z grą planszową. Federacja podaje, że na świecie jest ponad 600 milionów dorosłych, którzy regularnie grywają w szachy.

 - Pomimo coraz wyższego rankingu, przede wszystkim cieszy mnie fakt, że moja gra jest lepsza niż była - jest to bardzo budujące i motywujące. Najważniejszym osiągnięciem w ostatnim okresie jest na pewno zdobycie tytułu Mistrza Polski. Wiele razy próbowałem, raz mniej lub bardziej otarłem się o ten tytuł, ale dopiero teraz się udało. Myślę, że głównie dzięki w miarę równej grze przez cały turniej. Bez przegranych. No może start mógłby być trochę lepszy, ale nie można mieć wszystkiego. Zresztą druga połowa turnieju jest najważniejsza - mówił Jan Krzysztof Duda, który jest nr 1 polskich szachów według listy rankingowej FIDE.

Kto wymyślił tę grę? Czy Polacy mają w niej jakieś osiągnięcia?

Co dwa lata od 1927 roku organizowana jest olimpiada szachowa, Polacy największe sukcesy w tej dziedzinie odnosili jeszcze przed II wojną światową, trzon silnej reprezentacji stanowili: Ksawery Tartakower, Paulin Frydman, Kazimierz Makarczyk i Teodor Regedziński. W 1930 roku drużyna ta zajęła pierwsze miejsce. Potem nie wiodło się naszym zawodnikom i już wejście do pierwszej dziesiątki uznawane było za wielki sukces. Zła passa zakończyła się pod koniec XX wieku i złotymi medalami indywidualnymi mogli poszczycić się:

  • Adam Kuligowski (1978),
  • Marta Zielińska (1996),
  • Monika Soćko (2002),
  • Joanna Majdan (2008),
  • Mateusz Bartel (2010).

 - Szachy są dobrym kontrastem dla urządzeń mobilnych, wspaniałą alternatywą, nawet ratunkiem, bo przecież nie ma wątpliwości, że nadużywanie urządzeń mobilnych to nie jest nic dobrego. Dzieci, młodzi ludzie przez ciągłe “siedzenie” w komórce, tablecie nie radzą sobie w życiu społecznym, w realnych życiowych sytuacjach. Widzę to podczas zajęć szachowych, które prowadzę z dziećmi, nastolatkami - mówi Michał Kanarkiewicz.

Bardzo ciekawie przedstawia się historia szachów, które wywodzą się z Indii, uznawanych za kolebkę gry. Według źródeł pisanych pojawiła się w Persji już w latach 70. VI wieku, została tam przywieziona w darze od indyjskiego radży. Jednak dopiero epoka odrodzenia była prawdziwymi złotymi czasami tej gry planszowej. To wtedy pojawiły się pierwsze podręczniki tłumaczące zasady, a rozgrywki między graczami wzbudzały ogromne zainteresowanie. Pierwszy międzynarodowy turniej rozegrano w 1851 roku w Londynie, zwycięzcą został Adolf Anderssen.

W miarę rozwoju technologii i Internetu w szachy można była również zagrać najpierw z komputerem, później z wirtualnym przeciwnikiem nawet z drugiego końca świata. W 2008 roku partyjka szachów została rozegrana z człowiekiem przebywającym w przestrzeni kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Gregiem Chamitoffem, który wygrał całą rozgrywkę.

  1. Kiedy jest Dzień Ratownika WOPR? Ich ciężkiej pracy zawdzięczamy spokój w wakacje
  2. Największe afery na wykop.pl. Sposób, w jaki użytkownicy je przeprowadzają, może zaskoczyć
  3. Dzień Sejmu Polskiego - wszystko co musicie wiedzieć o naszym parlamencie
  4. Koniec kryzysu na rynku kryptowalut? Ile trzeba zapłacić za jednego Bitcoina?
  5. Kiedy Światowy Dzień Ludności 2019?
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu