Kiedy Międzynarodowy Dzień Muzeów? Wiąże się z Nocą Muzeów

Kiedy Międzynarodowy Dzień Muzeów? Wiąże się z Nocą Muzeów Źródło: pixabay.com/Pexels

Międzynarodowy Dzień Muzeów - kiedy wypada? Czy wiąże się on z Nocą Muzeów, podczas której będziemy mogli za darmo zwiedzić każdą wystawę? Święto to jest międzynarodowym wydarzeniem poświęconym dziedzictwu kulturowemu. Każde społeczeństwo, każde państwo ma swoją historię i warto o niej pamiętać i ją szanować, i kultywować.

Międzynarodowy Dzień Muzeów został wprowadzony w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO i posiadającą komitety narodowe w poszczególnych krajach. Na jaką datę się zdecydowano i czy ma ona jakieś znaczenie?

 - Muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami - to myśl przewodnia wszystkich muzealników.

Międzynarodowy Dzień Muzeów 2019: Data

Międzynarodowy Dzień Muzeów to coroczne święto obchodzone 18 maja na całym świecie. W tym dniu organizowane są wystawy, spotkania i wykłady na poszczególne tematy.

Cel jest jeden, propagowanie uczęszczania do muzeów dla kultywowania wspólnej historii. Organizacja dnia należy do placówek w różnych krajach, jednak od 1992 roku Dzień Muzeów jest co roku obchodzony pod innym hasłem, aby przekazać konkretną wartość, niektóre z nich to na przykład: Muzea i środowisko, czy Muzea zmieniają świat. Nowe wyzwania, nowe inspiracje.

Muzea mają ogromne znaczenie dla rozwoju kultury i społeczeństwa, powinniśmy więc zachęcać do objęcia ich mecenatem oraz wspierania muzealnictwa i placówek muzealnych.

Noc Muzeów. Czy to jedynie polska inicjatywa?

Z Międzynarodowym Dniem Muzeów związana jest również Noc Muzeów. Pierwsza taka noc miała miejsce w 1997 roku w Berlinie, to tam zapoczątkowano inicjatywę, która szybko zyskała na popularności i kolejne miasta zaczęły ją powielać. 

W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku, kiedy wydarzenie to zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu. Kilka lat później impreza kulturalna była organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

Uczestnicy w ciągu jednej, konkretnej nocy mogą zwiedzić różne placówki i instytucje, które najczęściej przygotowują specjalne atrakcje dla zwiedzających. Obecnie w inicjatywie bierze udział około trzech tysięcy muzeów z ponad czterdziestu krajów. 

Co roku wydarzenie to przyciąga prawdziwe tłumy. W 2018 roku do nocnego zwiedzania dostępnych było 240 placówek w samej stolicy, można było zwiedzić między innymi: podziemia Pałacu Kultury i Nauki, czy Pałac Prezydencki. Dziesiątki ludzi stających w gigantycznych kolejkach świadczą o tym, że wciąż są miłośnicy kultury i prawdopodobnie nigdy ich nie zabraknie.

Jeśli więc chcecie zaoszczędzić i zwiedzać placówki podczas Nocy Muzeów musi uzbroić się w cierpliwość i przygotować na długie wyczekiwanie na swoją kolej w długich kolejkach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Roksana Węgiel zachwyciła całą Europę. Dzięki niej Polska zorganizuje tegoroczną Eurowizję Junior
  2. Młoda aktorka M jak miłość ma słynną siostrę. Mało kto wie, że są rodzeństwem
  3. Syn Katarzyny Nosowskiej ma już swoje lata. Pójdzie w ślady matki?
  4. Co studiowała Marcysia ze Złotopolskich? Legendarny serial TVP nadal wzrusza
  5. Czy Kaja Paschalska ma męża? Kim jest jej partner?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News