Państwo Islamskie to prawdziwa zmora dla mieszkańców Bliskiego Wschodu ale i zachodnich firm, które miały tam swoje filie. Jedna z nich, światowy lider w swoim segmencie, znalazła jednak sposób na produkowanie na terenach zajętych przez dżihadystów.

Według zajmującej się ochroną ofiar przestępstw gospodarczych organizacji Sherpa, francuska frma Lafarge współpracowała z ISIS. Sherpa wniosła sprawę do sądu.

Lafarge to światowy lider  w produkcji specjalnych odmian cementu, kruszonego kamienia, a także betonu. Jedna z ich cementowni znajduje się na terenach, które od 2013 roku są pod kontrolą Państwa Islamskiego, jednak dalej działała. Zdaniem Sherpa, to nie możliwe, aby Lafarge korzystało z cementowni bez zgody ISIS. Idąc dalej, trudno uwierzyć, aby Państwo Islamskie miało pozwolić Francuzom na korzystanie z cementowni za darmo.

Według Sherpa, cementownia Lafarge płaciła w latach 2013-14 podatki ISIS. Co więcej, organizacja utrzymuje, że firma wynajęło specjalistów, którzy wynegocjowali z dżihadystami przepuszczanie ich konwojów.

W akcie oskarżenia wystosowanym przez Sherpa można przeczytać, że „obsesyjna chęć zysków za wszelką cenę pchnęła francuskie przedsiębiorstwo do współpracy z największymi wrogami naszej cywilizacji”. Firma Lafarge odcięła się od tych oskarżeń twierdząc, że nigdy nie współpracowała z ISIS.

źródło: wp

...

Zobacz również