Wielu rodaków pogrążonych w żałobie. Zmarł wybitny Polak, niewyobrażalna strata

Wielu rodaków pogrążonych w żałobie. Zmarł wybitny Polak, niewyobrażalna strata Źródło: Mercedes Bosquet Unsplash

Mężczyzna, którego działalność naukowa zmieniła oblicze dziedziny, którą się zajmował, nie żyje. Krajowe media obiegły niespodziewane informacje o jego śmierci. Był wybitnym człowiekiem, patriotą i mentorem dla wielu pokoleń młodych ludzi. Do końca życia działał z ogromnym sercem i zaangażowaniem. Składamy kondolencje.

Mężczyzna, który nie żyje, mógł pochwalić się ogromnym dorobkiem naukowym i kulturalnym. Współpracownicy i studenci uwielbiali go. Cieszył się olbrzymim szacunkiem. Nie ma osoby, która nie znałaby jego nazwiska. Odejście profesora jest nieodżałowaną stratą. Wielu Polaków pogrążyło się w głębokiej żałobie.

Mężczyzna, który zasłużył się nauce, nie żyje

Profesor Julian Maślanka był wybitnym polonistą, slawistą i prasoznawcą. Był znawcą epoki romantyzmu i emerytowanym wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do końca życia był sprawny intelektualnie i żywo angażował się w działalność naukową i polityczną. 

- Zmarł niemal przy warsztacie pracy. Pod koniec czerwca zawiozłem mu do domu 153. numer "Arcanów" z jego artykułem o profesorze Florianie Znanieckim, napisanym w 100. rocznicę napisania dzieła "Upadek cywilizacji zachodniej. Szkic z pogranicza filozofii kultury i socjologii". Zapowiadał kolejny tekst i pytał, czy go przyjmiemy do druku. Byłem jego seminarzystą i doktorantem. Był człowiekiem skromnym, ale żył wielkimi sprawami, wśród wielkich uczonych i ich cieni - wspomina profesor Andrzej Waśko, polonista i redaktor naczelny wyżej wymienionego dwumiesięcznika.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Profesor Julian Maślanka urodził się 5 marca 1930 r. w Łukawcu pod Rzeszowem. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował dziennikarstwo i filologię polską. Na swoim koncie miał dzieła takie jak: "Zorian Dołęga Chodakowski", "Słowiańskie mity historyczne w literaturze polskiego oświecenia", "Literatura a dzieje bajeczne" i "Z dziejów literatury i kultury". Był wydawcą tekstów Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida. Po ukończeniu studiów pracował między innymi w redakcji literackiej Polskiego Radia w Krakowie i Ośrodku Badań Prasoznawczych.

Dzisiaj grzeje:

1. Magda Narożna pokazała zdjęcie z wakacji. Wszyscy patrzą tylko na jej biust, przesadziła?
2. Kierowco, będziesz bardzo zadowolony. Rewolucyjne zmiany dotyczące prawa jazdy zostały zatwierdzone
3. Mamy potwierdzenie, uczniowie natychmiast rozpoczynają zdalną naukę. Fatalna sytuacja w renomowanym liceum

Napisał wiele wybitnych prac naukowych. Od 1968 roku był związany zawodowo ze swoją macierzystą uczelnią. Najwybitniejszym czynem, jakiego dokonał mężczyzna, było odnalezienie i opublikowanie wierszy Augusta Antoniego Jakubowskiego, nieślubnego syna Antoniego Malczewskiego, autora słynnego poematu romantycznego "Maria". Wydał także rękopis "Pierwszych wieków historii polskiej" Mickiewicza z lat 1836-1838. Od 1997 roku był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Odszedł w poniedziałek, 7 września bieżącego roku. Miał 90 lat. To niejedyna smutna wiadomość, o której pisaliśmy dziś.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zaproponowali mu pół miliona rubli i samochód za kota. Jego odpowiedź była jednoznaczna
  2. Polska rezygnuje z energii węglowej. Przyszedł czas na Zielony Ład
  3. Katastrofa awionetki z dwójką dorosłych i dzieckiem. TVP przekazał dramatyczne informacje 
  4. Porażające dane wyciekły z Ministerstwa Zdrowia. Ciężko uwierzyć na co wydali fortunę
  5. Nagle usłyszeli głośny huk, po nim okropny krzyk. Nie żyje jedna osoba, kilka jest poważnie rannych
  6. Stanisława Celińska po latach dowiedziała się zatrważającej prawdy. "Od lat mnie truły"

Źródła: Głos Niedzielny

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News