Merkel pytała o poparcie dla Tuska. Prezes PiS zaskoczył ją odpowiedzią

Merkel pytała o poparcie dla Tuska. Prezes PiS zaskoczył ją odpowiedzią Źródło: fot. flickr / Piotr Drabik / wikimedia / Armin Kübelbeck / Platforma Obywatelska RP

Wizyta niemieckiej kanclerz w Polsce dobiegła już końca. Angela Merkel spotkała się z premier Szydło, prezydentem Dudą, opozycją oraz prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. To właśnie to ostatnie spotkanie było najbardziej oczekiwane m.in. ze względu na temat przyszłości Donalda Tuska w Radzie Europejskiej. 

Ostatnim punktem wizyty Angeli Merkel w Polsce było spotkanie z liderem obozu władzy Jarosławem Kaczyńskim. Oprócz typowych dla takiego spotkania tematów tj. przyszłość Unii Europejskiej czy relacji polsko-niemieckich, Merkel z Kaczyńskim rozmawiali również o poparciu polskiego rządu dla reelekcji Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.

Jak poinformował media europoseł PiS, prof. Ryszard Legutko, Jarosław Kaczyński na pytanie o poparcie dla Tuska odpowiedział stanowczo, że takiego poparcie nie będzie. Jak miał przekonywać prezes PiS jest to konsekwencja ataków na Polskę jakich miał się dopuszczać przewodniczący Rady Europejskiej oraz toczących się w Polsce wobec niego postępowań.

Lider PiS zaskoczył również Merkel swoim poglądem na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej w ogóle - według Kaczyńskiego dwie równoległe prezydencje (6-miesięczna kraju członkowskiego i sprawowana przez szefa Rady Europejskiej) wprowadzają chaos i osłabiają pozycję państw narodowych. Kaczyński dał tym samym do zrozumienia, że uważa iż stanowisko to powinno zostać zlikwidowane.

bh

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News