Marihuana w Polsce nadal pozostaje nielegalna, ale w zeszłym roku Sejm zatwierdził stosowanie leków na bazie konopi. Jednak problem w tym, że bardzo ciężko je dostać. Dlaczego pomimo, że jest legalna, praktycznie nie można kupić w Polsce marihuany leczniczej?

Marihuana towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Początkowo używana była do celów religijnych. Dopiero znacznie później zaczęto korzystać z niej rekreacyjnie. Coraz więcej państw decyduje się na legalizację marihuany. Jeszcze więcej doceniło medykamenty sporządzone na jej bazie. Badania wciąż trwają, ale już teraz wiemy, że leki oparte na konopi indyjskiej pomagają w leczeniu wielu schorzeń, przynosząc nierzadko prawdziwe ukojenie cierpiącym pacjentom.

Niestety, nasz rząd dopiero w 2017 roku postanowił postawić ten jakże milowy krok. Szybko okazało się jednak, że pacjenci, którzy mieli z tego skorzystać, napotkali na niemałą przeszkodę.

Medyczna marihuana praktycznie niedostępna

Wiele osób zapewne podejrzewało, że gdy tylko medyczna marihuana zostanie dopuszczona do obrotu w Polsce, to momentalnie półki w aptekach zaczną się uginać pod ciężarem leków z niej sporządzonych. Tak się jednak nie stało. Co więcej, lek latami wyczekiwany przez miliony pacjentów można kupić aktualnie w zaledwie 3 aptekach w całym kraju.

O dziwo za granicą, a dokładniej w Holandii funkcjonuje apteka, która realizuje polskie recepty. Przez to wiele osób jest zmuszonych jechać za granicę, aby dostać swoje lekarstwa. Co więcej, polski rząd sam utrudnia dostępność tego typu specyfików w naszym kraju.

Nie chodzi nawet o wysoką cenę leków, a o fakt, że państwo ma możliwość regularnego odmawiania refundacji leków na bazie konopi. Wszystko dlatego, że Ministerstwo Zdrowia dysponuje negatywną opinią Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji, w której stwierdzono małą efektywność medycznej marihuany.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Znani Polacy, którzy przegrali walkę z rakiem [ZDJĘCIA]

Wiele osób zastanawia fakt, że na całym świecie stwierdzane są kolejne zastosowania konopi w medycynie. Natomiast polscy specjaliści stwierdzili, że lekarstwa na bazie konopi mają bardzo małą skuteczność. W ten sposób, jeżeli apteki sprowadzą drogie leki zza granicy, to państwo może w każdej chwili stwierdzić, że nie będzie ich refundować.

Co gorsza, miejscowym inwestorom, którzy chcieliby się podjąć ich produkcji, co znacznie ograniczyłoby koszty, zwyczajnie się tego zabrania. To wszystko sprawia, że zapewne jeszcze przez bardzo, ale to bardzo długi czas medyczna marihuana będzie w Polsce niedostępna.

Kliknij po więcej, na pewno cię zaciekawi

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Parę wygibasów w łóżku ze staruszkiem i…” Przyjaciółka Oli zszokowała wszystkich
  2. Rząd PiS pluje Ci w twarz. „Przez 2 lata NIC nie zrobimy ze smogiem”
  3. Afera czekoladowa! Najpopularniejsza czekolada Biedronki i Lidla oszukuje Polaków

Zostali skazani na śmierć. Nie zgadniesz, o co poprosili na koniec!

źródło: radiozet.pl

Zobacz również

Redaktor portalu Pikio.pl. Absolwent ratownictwa medycznego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Człowiek ciekawy świata, komentujący to, co go otacza.