Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o pełnej refundacji importu docelowego leków zawierających leczniczą marihuanę. 

Mimo, że nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu to Ministerstwo Zdrowia zapytane o sprawę potwierdza doniesienia „Rzeczpospolitej”. Państwo będzie w całości refundowało docelowy import leków zawierających marihuanę. Dokładniejsze informacje zostaną podane w komunikacie resortu zdrowia, która ma się pojawić w najbliższym czasie.

Na razie wiadomo, że wprowadzone w zeszły piątek rozwiązanie pozwoli pacjentom przechodzącym terapie wykorzystujące leki na bazie marihuany (padaczka lekooporna u dzieci czy stwardnienie rozsiane) na zaoszczędzenie znacznych kwot pieniędzy, które dotychczas musieli wydawać (do kilku tysięcy złotych).

Rozwiązanie będzie dotyczyło jednak tylko trzech leków, które są dopuszczone do użytku w Polsce tj. Bediol, Bedrocan (stosowane w przypadkach padaczki lekoopornej u dzieci) oraz Sativex (stosowany w przypadkach stwardnienia rozsianego).

Jak powiedział mediom wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który był w poprzedniej kadencji Sejmu autorem projektu ustawy legalizującej marihuanę do celów medycznych, decyzja ministerstwa zdrowia legitymizuje legalne stosowanie tych leków, które teoretycznie były dopuszczone do użytku, ale przepisywanie ich pacjentom i samo ich stosowanie było negatywnie odbierane przez niektóre środowiska.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

bh, źródło: rzeczpospolita

Zobacz również