Nie milkną echa taśm ujawnionych przez tygodnik „Do Rzeczy”. Na jednej z nich Paweł Graś i nieżyjący już Jan Kulczyk ustalali zwolnienie redaktora naczelnego „Faktu”. Z kolei Cezary Gmyz podał, że w zarządzie jednej ze spółek Ringier Axel Springer zasiada mąż Angeli Merkel.

To właśnie ten koncern jest wydawcą Newsweeka Polska czy dziennika „Fakt”. Prawicowy dziennikarz Cezary Gmyz zwrócił na to uwagę z racji tego, że na ujawnionych taśmach były rzecznik PO Paweł Graś i biznesmen Jan Kulczyk omawiali interwencję we władzach tabloidu, by usunąć redaktora naczelnego Grzegorza Jankowskiego. Kilka tygodni po tej rozmowie, dziennikarz odszedł z „Faktu”. Obecnie, zarząd odcina się od tematu i przekonuje, że Jankowski odszedł z własnej woli, zaś artykuły w sprawie są „fantazjami tygodnika Do Rzeczy”.

Według Gmyza, w „Fakcie” przeprowadzono systematyczne czystki, a na kolegia redakcyjne przybywał Niemic Peter Prior, któremu tłumaczono wszystkie publikowane teksty. Na miesiąc przed wyborami, zdecydowano się drastycznie zmienić linię redakcyjną.

Widzieliśmy gołym okiem, jak zachodziły zmiany w dzienniku. Ostrze krytyki wobec rządu tępiało z numeru na numer i przekierowywało się na opozycje. To jest najbardziej wstrząsając, że Niemcy ręcznie sterowali polską redakcją, żeby zmienić linię – przekonuje Gmyz.

Dziennikarz przekonuje, że tydzień po spotkaniu Grasia z Kulczykiem miała miejsce rozmowa Angeli Merkel z Donaldem Tuskiem, który był wtedy premierem. Przywołał, że mąż Angeli Merkel, Joachim Sauer, zasiada w zarządzie spółki właścicielki koncernu Ringier Axel Springer i mocno zasugerował, że było to spotkanie kluczowe, jeśli chodzi o odejście Jankowskiego z „Faktu”. Twierdzi też, że po zmianach w redakcji gazeta uzyskała duże profity z publicznej kasy.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: niezależna.pl

...

Zobacz również