Będzie rewolucja w maturach? Uczniów czeka niemiła niespodzianka

Będzie rewolucja w maturach? Uczniów czeka niemiła niespodzianka Źródło: Wikimedia.org Oskar Błaszkowski Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

Matura to wielkie wydarzenie w życiu każdego ucznia, a dobry wynik końcowego egzaminu jest dla nich przepustką na najlepsze uniwersytety. Już niedługo młodych ludzi czeka niemiła niespodzianka, Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje znaczące zmiany w egzaminach maturalnych.

Matura ma być trudniejsza. Już niedługo uczniów może czekać niemiła niespodzianka - kraj obiegły informacje o planowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianach w egzaminie maturalnym, wkrótce ma się pojawić nowe rozporządzenie.

Matura będzie trudniejsza do zdania, zapowiadane zmiany dotyczą niemal wszystkich przedmiotów

Do tej pory, by zdać egzamin maturalny i zakończyć edukację, uczeń musiał zdać maturę z języka polskiego, maturę na poziomie podstawowym z matematyki oraz z języka obcego na minimum 30 procent punktów, a także przystąpić do rozszerzonego egzaminu z dowolnego przedmiotu. W przypadku rozszerzenia, nie było wymaganego progu - by zaliczyć egzamin, wystarczyło się na nim pojawić.

Ja donosi "Dziennik Gazeta Prawna", Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje znaczne zmiany w formie przeprowadzania egzaminów maturalnych. Po pierwsze, by osiągnąć minimum potrzebne do zdania matury, trzeba będzie zdobyć 30 procent również z egzaminu rozszerzonego. Dodatkowo arkusze z geografii, biologii oraz chemii będą drukowane w kolorze, co spowoduje możliwość pojawienia się na testach bardziej różnorodnych zadań. Największe zmiany przewidziano jednak w obowiązkowych egzaminach z języka polskiego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W przyszłości pisemna część matury z języka polskiego ma zostać podzielona na dwie części. Pierwsza z nich ma sprawdzać znajomość obowiązującego kanonu lektur, a następnie uczeń będzie musiał się wykazać umiejętnością posługiwania się polszczyzną pisaną. 

- Planujemy, że będą dwa teksty na zbliżony temat, które będzie trzeba ze sobą zderzać, wyszukać w nich podobieństwa, różnice, myśli wspólne - przekazał Marcin Smolik, dyrektor CKE w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Zmiany w maturze mają zwiększyć wagę egzaminu

Druga część egzaminu ma być wypracowaniem, ale forma pracy nie będzie już obowiązkową rozprawką. Uczniowie będą mogli zdecydować się na esej, a jako pomoc do matury otrzymają tomik z wierszami autorów polskich i zagranicznych, do którego będą mieli dostęp w trakcie pisania egzaminu.

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili: Kilkunastu pasażerów autokaru rannych, kłęby dymu. Trwa czarna seria na początek wakacji w Polsce

2. Skutki pandemii, których nie przewidziano. Pilny apel pediatrów

Sama matura ma trwać około 40 minut dłużej niż dotychczasowy egzamin, a egzaminatorzy każdy z trzech arkuszy, które wypełni uczeń, będą otrzymywać osobno.

- Ma to zapobiegać efektowi miłosierdzia egzaminatora i poszukiwania punktów na 30 procent - tłumaczy Marcin Smolik.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nikt go nie powstrzymał i nagle wtargnął na wizję, kiedy Magda Gessler udzielała wywiadu. Widzów TVN całkowicie zaskoczył widok ogromnego psa
  2. Tragiczna wiadomość obiegła media. Mistrz świata nie żyje, miał zaledwie 52 lata
  3. Panna młoda zabroniła 14-letniej siostrze być druhną. Powód zwala z nóg, ręce opadają
  4. Mama zrobiła zdjęcie umierającej córce. Kilka miesięcy później spojrzała na nie i zamarła
  5. Maleńkie bliźniaczki spały, gdy rzucił się na nie pies. Mama nie była w stanie powstrzymać tragedii
  6. Przykre wiadomości o Waldusiu ze ”Świata według Kiepskich”. Jego żona ujawniła wstrząsające kulisy małżeństwa

Źródło: WP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News