Matka biskup ofiara
unsplash.com Shalone Cason
Klaudia Bochenek - 24 Maja 2020

Ksiądz robił z nim niewyobrażalne rzeczy, a biskup miał o wszystkim wiedzieć. Matka ofiary przerywa milczenie

Matka jednej z ofiar przedstawionej w filmie braci Sekielskich pt. "Zabawa w chowanego" przerwała milczenie w szczerej rozmowie z Onet. Okazało się, że poważany biskup miał wiedzieć o wszystkich przewinieniach księdza, który molestował dzieci i nastolatków. Nie powziął jednak odpowiednich kroków, aby ograniczyć kontynuację dramatu.

Matka ofiary wielokrotnie apelowała do biskupa, aby powstrzymał od haniebnych czynów swojego podwładnego. Na jej prośby nie odpowiadano, a skrzywdzonych dzieci było coraz więcej.

Ksiądz był bezkarny, przełożeni udawali, że sprawy nie ma

Film "Zabawa w chowanego" skupia się na osobie księdza Arkadiusza H., któremu postawiono już odpowiednie zarzuty. W dokumencie pojawiła się też mowa o biskupie Edwardzie Janiaku, który miał chronić dwóch księży pedofilów. Okazało się, że o przewinieniach Arkadiusza H. wiedział kolejny biskup, Stanisław Napierała. Podczas rozmowy z dziennikarzami Onetu nie życzył sobie takich oskarżeń i prosił jedynie o modlitwę. Zwrócił też uwagę na odpowiednie formułowanie pytań. Zastąpił biskupa Janiaka podczas uroczystości święceń nowych księży.

Małgorzata Kożuchowska - cudowna wiadomośćCudowna wiadomość od Małgorzaty Kożuchowskiej. Bijemy brawo i gratulujemyCzytaj dalej

Andrzej Hurny, ofiara, która wystąpiła w "Zabawie w chowanego", kilka dni temu oświadczył, że jego mama wielokrotnie zwracała się do biskupa Napierały w sprawie nadużyć przez księdza Arkadiusza H. Z kobietą porozmawiali dziennikarze Onetu. Pani Ewa szybko zauważyła, że w zachowaniu 12-letniego wtedy Andrzeja jest coś nie tak. Stał się skryty, nerwowy, często płakał, unikał rówieśników, dusił w sobie zbyt wiele. Kiedy prawda wyszła na jaw, natychmiast zgłosiła sprawę do przełożonych Arkadiusza H.

Matka opowiedziała całą historię, trudno powstrzymać złość

Pani Ewa powiedziała o wszystkim biskupowi Napierale w 2003 lub 2004 roku. Nawiązała z nim kontakt podczas uroczystości pod Krzyżem Jubileuszowym w Parzynowie.

- Gdy uroczystości się skończyły, osobiście podeszłam do biskupa, wręczając mu list. On schował go do kieszeni, wziął mnie na stronę i zapytał, w jakiej sprawie przychodzę. Odpowiedziałam w kilku zdaniach, po czym odszedł do namiotu. Chciałam go jeszcze dogonić, żeby mu to wytłumaczyć, ale Napierała nakazał wtedy dwóm innym księżom, by mnie jak najszybciej od niego odsunęli - opowiada pani Ewa.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Adopcja dziecka natalia grace barnettMyśleli, że adoptują 6-letnią sierotę. Nie wiedzieli jak wielki błąd popełnili, prawda okazała się porażającaCzytaj dalej

Wiadomo, że w sprawie nie zrobiono nic, aby ksiądz Arkadiusz H. poniósł konsekwencje. Pani Ewa za to się dowiedziała, że potem biskup wypytywał o rodzinę - ówczesny proboszcz parafii w Sycowie spytał się, czym mu się naraziła. Proboszcz zdradził też, że pytał, czy są rodziną patologiczną, dzwonił też w tej sprawie na policję.

Dzisiaj grzeje:

1. Rząd zniesie bardzo uciążliwy zakaz w trzech fazach. Pierwsza rusza już 1 czerwca, jest powód do radości
2. Awantura w ”Pytaniu na śniadanie”. Na żywo doszło do poważnego starcia, gość zaczął krzyczeć

- Ten człowiek nigdy więcej się do nas nie odezwał, nic nie zrobił, by wyjaśnić tę sprawę i uratować pozostałe dzieci i ich rodziny, które zostały skrzywdzone przez H., a dziś wiemy, że w było kilkanaście ofiar tylko jednego duchownego w ciągu tylko jednego roku jego "posługi" w parafii pw. Piotra i Pawła w Sycowie. Nie potrafię sobie nawet wyobrazić bólu i cierpienia mojego syna, ale również innych pokrzywdzonych - kończy roztrzęsiona mama Andrzeja.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jarosław Kaczyński odchodzi na emeryturę? PiS zwołuje specjalny kongres
  2. Dzięki Robertowi Lewandowskiemu Bayern może przejść do historii. Kibice czekają na to 48 lat
  3. Ewa Farna odmówiła TVP i Kurskiemu. Szczerością zawstydziła największe gwiazdy
  4. Polacy mają dostać nawet 1500 miesięcznie przez pół roku. Wiadomo, komu będą należały się pieniądze
  5. Dopiero poluzowali obostrzenia. 50 klientów restauracji w kwarantannie, co najmniej 7 zakażonych
  6. Są ze sobą od 13 lat, mało kto wie kim jest partnerka syna Magdy Gessler. Wyjawił rodzinną tajemnicę, fani zaniemówili

PRL seksbomby metamorfozaSeksbomby PRL, każdy się za nimi oglądał. Zobacz jak zmieniały się największe gwiazdy polskiego kinaCzytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News