Premier Morawiecki podjął pilną decyzję. Nie było innego wyjścia, sytuacja jest zbyt poważna

Premier Morawiecki podjął pilną decyzję. Nie było innego wyjścia, sytuacja jest zbyt poważna Źródło: Piotr Molecki East News

Mateusz Morawiecki podjął niezwykle ważną decyzję. Nie było czasu na wahanie, postanowienia zostały wdrożone w trybie pilnym. Sytuacja jest zbyt poważna, aby czekać na dalszy jej rozwój. Zagrożone jest zdrowie i życie wielu obywateli naszego kraju. W każdej chwili może rozegrać się tragedia. Tym razem nie chodzi o koronawirusa.

Mateusz Morawiecki zapowiedział program pomocy dla Białorusi o wartości ponad 50 milionów złotych, który ma zapewnić  między innymi ułatwienia przy wjeździe do Polski i dostępie do pracy. Premier uważa, że dopóki sytuacja polityczna w komunistycznym kraju nie ulegnie ustabilizowaniu, zagrożone jest również bezpieczeństwo Polski. W odpowiedzi na agresję rządu Aleksandra Łukaszenki i akty przemocy wobec Białorusinów i Polaków, Mateusz Morawiecki zadeklarował, że nasz kraj jasno pokaże, że nie godzi się na to, co dzieje się za wschodnią granicą. 

Mateusz Morawiecki podjął niecierpiącą zwłoki decyzję

Sytuacja na Białorusi jest obecnie niezwykle poważna. Po wygranej Aleksandra Łukaszenki w niedzielnych wyborach prezydenckich trwają protesty w całym kraju. Zdaniem wielu Białorusinów, wynik został sfałszowany. Media regularnie donoszą o kolejnych starciach strajkujących z oddziałami milicji i OMON-u. W Grodnie, Mińsku i Brześciu zatrzymano już ponad siedem tysięcy osób. Wśród nich są także obywatele naszego kraju. Jednym z uwięzionych Polaków jest laureat nagrody Grand Press Photo 2020, Witold Dobrowolski. W areszcie w Żodinie przebywał także 24-letni Kamil Sienicki. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Do zatrzymania doszło po wyjściu z restauracji. Fotograf, który już wyszedł na wolność, przyznał, że proces w jego sprawie nie odbył się z powodu braku tłumacza, przez co po upływie 72 godzin musiał zostać wypuszczony na wolność. Był bity zarówno w czasie zatrzymania, jak i podczas pobytu na posterunku milicji. Taka sama sytuacja spotkała innego polskiego dziennikarza, Jana Romana.

- Byłem przetrzymywany najpierw na posterunku milicji lub MSW, gdzie mnie i setki innych osób poddano co najmniej 15-godzinnym torturom w sali gimnastycznej. Bicie pięściami, pałkami skutych więźniów leżących na brzuchu, niemogących się w żaden sposób bronić... bito pod różnymi pretekstami. To ciągnęło się bez końca od wieczora do popołudnia następnego dnia - relacjonował Witold Dobrowolski.

- Zatrzymanie było dosyć brutalne. Od razu wsadzono nas do więźniarki i tam zmuszono nas do klęczenia na kolanach. Wtedy zostaliśmy pobici po raz pierwszy. Potem przewieziono nas na komisariat, do takich piwnic MSW. I tam rozpoczął się cały proces, który trwał kilkanaście godzin. To był proces tortur i znęcania się psychicznego nad nami - mówił Kamil Sienicki.

Dzisiaj grzeje: 1. TVN pilnie ostrzega. Najbliższe godziny będą kluczowe, duże zagrożenie dla wielu Polaków

2. Ważny apel Mateusza Morawieckiego. Premier prosi Polaków o jedną, bardzo istotną rzecz

3. Niestety, koronawirus w komunikacji miejskiej. Sanepid pilnie szuka pasażerów

Mateusz Morawiecki obiecał, że akty agresji spotkają się z wyraźnym sprzeciwem ze strony polskiego rządu. Polska ma stać się drugim domem dla Białorusinów, którzy stali się ofiarami zbrodniczego reżimu. Wsparcie znajdą wszystkie osoby, które zostały pobite, poszkodowane i wydalone z pracy. Młodzież zza wschodniej granicy będzie mogła studiować na polskich uczelniach. Pomoc uzyskają także niezależne media. Patronem działań ma być wspólny bohater Polski i Białorusi, Wincenty Konstanty Kalinowski.

- W sytuacji, kiedy stawką jest życie, zdrowie, bezpieczeństwo, nie ma czasu do stracenia. Zaproponujemy zatem szczegółowy pakiet obejmujący zwolnienia z opłat, a w szczególnych wypadkach również zwolnienie z obowiązku posiadania dokumentów i ułatwienia w dostępie do rynku pracy - zadeklarował Mateusz Morawiecki. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Karol: „Moja żona ma zakaz pracy. Stać mnie na nianię dla dziecka, ale ona rodziła, więc niech się zajmuje”
  2. Bandziorek z “Chłopaków do wzięcia” wyznał prawdę po wyjściu z więzienia. Potwierdził się czarny scenariusz
  3. Babcia poszła do fryzjera. Gdy wróciła do domu, rodzina zaniemówiła, natychmiast chwycili za telefony
  4. Niespodziewana, zła wiadomość dla emerytów. Dostaną mniej pieniędzy, ręce opadają
  5. Czy dramat Agnieszki Woźniak-Starak się skończy? Ujawniono nowe głosy i fakty ws. jej męża, "Potwornie za nim tęsknię"

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News