Morawiecki dostał zielone światło od Kaczyńskiego. Rząd zaprosi opozycję, będą zmiany ws. podróży polityków

Morawiecki dostał zielone światło od Kaczyńskiego. Rząd zaprosi opozycję, będą zmiany ws. podróży polityków Źródło: youtube/kancelaria premiera

Mateusz Morawiecki zapowiedział za pośrednictwem szefa kancelarii premiera, że nadeszła pora na ukrócenie praktyk jakimi ostatnio "popisał się" marszałek Marek Kuchciński. Na konferencji prasowej zadeklarowano, że wchodzi nowelizacja dotycząca lotów rządowych samolotów.

Mateusz Morawiecki poprzez swojego rzecznika na konferencji prasowej przedstawił założenia projektu, który dzień wcześniej zapowiedział Jarosław Kaczyński. Za powód zamieszania z marszałkiem Kuchcińskim podano zmiany w ustawie w 2011 roku. Najnowsza nowelizacja ma zakończyć te praktyki.

Mateusz Morawiecki zapowiada, że będą wzmożone kontrole lotów rządowych

Premier RP otrzymał zielone światło od Jarosława Kaczyńskiego. Szef kancelarii prezesa rady ministrów poinformował, że jeszcze w tej kadencji zostanie powołany zespół, który opracuje ustawę kontrolującą loty polityków. To odpowiedź rządu na ostatnią aferę z lotami marszałka Marka Kuchcińskiego. Problemem okazał się ogromny bałagan w rejestrowaniu lotów polityków, z których dane nie były gromadzone w jednym miejscu. Po nowelizacji ustawy ma to zostać poprawione.

Zespół pracujący nad ustawą ma złożyć się z najważniejszych osób państwie (prezydent, premier, marszałek, oraz wicemarszałek sejmu). Prawo i Sprawiedliwość zapowiada jednak, że na celu ma zgromadzenie szefów wszystkich ugrupowań parlamentarnych, aby wypracować wspólne porozumienie. Pierwsze spotkanie ma odbyć się w najbliższy poniedziałek.

Nowelizacja ustawy będzie oparta na trzech filarach

Zapowiedziano, że ustawa zostanie oparta na trzech filarach. Pierwszy będzie zakładał pełną transparentność dla obywateli państwa, którzy będą mogli mieć wgląd w uporządkowane i czytelne dane na temat lotów polityków. Szczególnie będzie to dotyczyć lotów z priorytetem HEAD, które mają wysoki priorytet i co za tym idzie - wysokie obciążenie budżetu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Drugim będą jasne reguły dotyczące osób, które będą mogły przebywać na pokładzie rządowych samolotów. To koniec rodzin oraz znajomych klubów parlamentarnych na pokładach samolotu. Na pokładzie znajdować będą mogli się jedynie członkowie delegacji. W ustawie ma zostać dokładnie, określone czym jest delegacja i kto może w jej skład wchodzić.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Krzysztof Jackowski ostrzega Polaków przed wielkim oszustwem. Możecie stracić pieniądze
2. 500 plus dla emerytów jeszcze w tym roku! Warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku

Trzecim filarem ma być odpowiedzialność. Kancelaria premiera będzie odpowiadać za organizację lotów, oraz podejmowanie decyzji o ich przyznawaniu. Ponadto biuro premiera RP będzie odpowiadać za podejmowanie decyzji - zarówno za odmowy, jak i na zgody na zawiązanie lotów delegacyjnych.

NAJLEPSZE NEWSY DNIA:

  1. Uwielbiany gwiazdor TVN miał wypadek. Opublikował nagranie prosto ze szpitala. Fani zdruzgotani
  2. Lech Wałęsa walczy z nieuleczalną chorobą, na która co sześć sekund zabija człowieka. Prezydent opowiedział o swoich zmaganiach
  3. Nigdy więcej nie położysz tego na chleb. UOKIK ostrzega, kobietę aż zmroziło, gdy poznała skład produktu
  4. Dopiero po wypadku na jaw wyszła prawda o jej mężu. Żona w zemście miała ochotę odłączyć mu aparaturę w szpitalu
  5. Przyjaciółka Leppera naprawdę ma już tyle lat? Oczy wychodzą z orbit jak teraz wygląda Renata Beger

Źródło: TVP Info

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu