Maseczki ochronne
Pixabay.com Alexandra_Koch
Monika Majko - 28 Listopada 2020

Nowy zakaz obowiązuje od dziś. Maseczki są obowiązkowe w nowych miejscach, nikt nie miał pojęcia

Maseczki ochronne muszą być zakładane podczas przebywania w sklepach lub środkach komunikacji miejskiej - o tym wiadomo od dawna. Od dzisiaj nakładać należy je jednak również w pracy, nawet pomimo zachowania odpowiedniego dystansu. Obostrzenia wynikają z nowego rozporządzenia Rady Ministrów.

Maseczki ochronne muszą od dzisiaj zakładać również m.in. pracownicy biur "open space" czy stołówek. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów nakazują bez wyjątków zasłanianie ust i nosa w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba.

Maseczki ochronne będziemy nosić również w pracy

Polacy zdążyli już przyzwyczaić się do powszechnego obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, jednak nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które weszło w życie 28 listopada br., zaskoczyło wiele osób. Dokument wprowadza kolejne restrykcje w sprawie nakazu noszenia maseczek ochronnych.

Sejm podjął ostateczną decyzję. Tysiące Polaków nie dostanie obiecanych pieniędzy, bardzo smutneSejm podjął ostateczną decyzję. Tysiące Polaków nie dostanie obiecanych pieniędzy, bardzo smutneCzytaj dalej

Dotychczas w miejscach pracy maseczki ochronne obowiązywały pracowników w przypadku obsługi klientów czy interesantów, natomiast osoby wykonujące inne czynności zawodowe nie musiały obowiązkowo zasłaniać ust i nosa.

– Dotychczas na wykonywanie czynności służbowych powoływali się np. politycy, którzy przed kamerami występowali bez zakrytych ust i nosa. Ale ten wyjątek pozwalał również na ominięcie maseczki przez pracowników przy czynnościach służbowych - komentuje Piotr Nietrzpiel, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, zacytowany przez portal prawo.pl.

Nowe rozporządzenie nakazuje jednak zasłanianie ust i nosa w przypadku przebywania w pomieszczeniu z inną osobą. Zdaniem prawnika w takim przypadku w maseczkach będą musieli chodzić właściwie wszyscy w zakładzie pracy, o ile nie pracują w jednoosobowym pomieszczeniu lub też nie zostaną objęci innym wyjątkiem.

W praktyce oznacza to, że w zakładzie pracy usta i nos zakrywać będzie trzeba nie tylko w pokoju, w którym siedzi więcej niż dwie osoby, ale także w otwartej przestrzeni, nawet przy zachowaniu odległości większej niż 1,5 metra.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Nowe rozporządzenie wprowadza kolejne restrykcje

Dotyczy to m.in. takich pomieszczeń, jak kuchnia czy stołówka. W kontekście spożywania posiłków, nowe restrykcje wydają się zupełnie pozbawione sensu, ponieważ oznaczałoby to np. pojedyncze przerwy obiadowe.

- Zgodnie z rozporządzeniem w zakładowej stołówce spożywanie posiłków musiałoby się odbywać pojedynczo. Wydaje się, że ustawodawca zmieniając dotychczasową redakcję przepisu - dosyć rozsądną - poszedł za daleko - ocenia Jakub Kowalski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes.

Dzisiaj grzeje:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Od 5 grudnia ogromna zmiana dla milionów dorosłych Polaków. Mamy potwierdzenie, wszystko jest już jasne
 3. Natalia Siwiec nagle wparowała do pokoju, w łóżku czekała na nią przykra niespodzianka. Od razu złapała za telefon
 4. TVN pilnie ostrzega, zacznie się już w niedzielę. Polacy muszą się przygotować

W myśl nowych przepisów niemożliwe jest także zjedzenie kanapki przy biurku, jeśli w pokoju nie pracujemy sami. To spore utrudnienie dla dużych zakładów pracy, które nie mają możliwości zapewnienia swoim pracownikom przestrzeni na wyłączność. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił jednak, że unikanie obowiązku nie będzie tolerowane.

- Będziemy musieli od soboty, niemalże w każdym miejscu w Polsce w tej maseczce przebywać. Nie ma sensu tolerować maseczki właśnie pod brodą czy na czole, bo wiadomo, że nie spełnia swojej roli [...]. Powinny być zakryte usta i nos. Doszliśmy do momentu, że dobre słowo nie działa, więc musieliśmy uciec się do karania za nieprzestrzeganie. Mam nadzieję, że to poprawi zdecydowanie dyscyplinę Polaków – stwierdził.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Sytuacje, w której można złamać kwarantannę. Ministerstwo Zdrowia informuje
 2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
 3. Rodzinna tragedia na zachodzie Polski. Nie żyje małżeństwo, porażające, kogo zatrzymała policja
 4. Tragedia w szpitalu w polskiej miejscowości. Na miejscu jest policja i prokuratura, nic nie dało się zrobić
 5. Będzie dodatek do 500 plus? Pojawiła się oficjalna wiadomość, wielu rodziców będzie wniebowziętych
 6. Najdoskonalszy przepis na wigilijną kapustę z grochem Magdy Gessler. Dzięki niemu święta będą symfonią smaku
 7. Marta Manowska jednym zdjęciem wszystko potwierdziła. Fani "Rolnik szuka żony" są zachwyceni

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: money/prawo

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News