Maseczki ochronne
youtube.com Jarosław Sowizdraniuk
Monika Majko - 22 Listopada 2020

Ratownik medyczny ujawnił skutki noszenia maseczki. Wyniki są jednoznaczne, trzeba wiedzieć

Maseczki ochronne stanowią aktualnie obowiązkowy element ubioru każdego, kto opuszcza swoje miejsce zamieszkania. Ratownik medyczny postanowił zbadać skutki długiego osłaniania swoich dróg oddechowych. Wyniki eksperymentu są jednoznaczne.

Maseczki noszone przez ogół społeczeństwa zapobiegają transmisji groźnego wirusa na kolejne osoby i dzięki temu powodują znaczne spowolnienie rozwoju pandemii. Polski ratownik medyczny przeprowadził eksperyment i ujawnił, jaki wpływ na nasze zdrowie ma noszenie maseczek ochronnych na nosie i ustach.

Maseczki ochronne mają chronić przed dynamicznym rozwojem pandemii

Jarosław Sowizdraniuk na co dzień pracuje jako ratownik medyczny, a także nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Medyk przeprowadził ciekawy eksperyment i sprawdził, jak noszenie maseczek wpływa na nasze parametry życiowe.

- Poprzez mój eksperyment chciałem przekonać głównie osoby zdrowe i aktywne społecznie do noszenia maseczek, co wpływa na bezpieczeństwo nas wszystkich. Uświadomić, że ich zdrowie nie jest zagrożone poprzez używanie tych zabezpieczeń. Konsekwencje zarażenia SARS-CoV-2 są natomiast nieznane i mogą być niebezpieczne - tłumaczy Jarosław Sowizdraniuk, członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, zacytowany przez PAP.

Żałoba w TVP. Nie żyje uwielbiany dziennikarz, przegrał walkę z koronawirusemŻałoba w TVP. Nie żyje uwielbiany dziennikarz, przegrał walkę z koronawirusemCzytaj dalej

Przebieg doświadczenia Jarosław Sowizdraniuk zarejestrował za pomocą kamery, a po zakończeniu badania przedstawił oglądającym wyniki swojego eksperymentu oraz płynące z nich wnioski.

Medyk na początku zmierzył swoje parametry życiowe bez maseczki, a kolejna część eksperymentu polegała na wykonywaniu pracy w maseczce osłaniającej nos i usta. Ratownik medyczny przez 3 godziny nie odchodził od biurka.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Medyk sprawdził, jakie wpływ na ludzki organizm ma noszenie maseczki

W tym czasie Jarosław Sowizdraniuk był monitorowany za pomocą pulsoksymetru, kardiomonitora obserwującego pracę jego serca oraz kapnometru, który pokazywał poziom dwutlenku węgla w jego organizmie mierząc go wydychanym przez naukowca powietrzu.

- Noszenie maseczki przez trzy godziny pełnej pracy biurowej ani w kawałku nie wpłynęło na to, że byłem niedotleniony, albo że miałem hiperkapnię, czyli zwiększony poziom dwutlenku węgla - ujawnił ratownik.

Naukowiec obalił mit, który krążył od jakiegoś czasu po sieci, mówiący o tym, że przy noszeniu maseczki wydychany dwutlenek węgla wraca do nas i zwiększa jego poziom w organizmie. Badania wykazały, że w czasie trwania doświadczenia saturacja czyli wskaźnik nasycenia hemoglobiny krwi obwodowej tlenem, oscylowała w jego organizmie wokół 97-98, a nawet 99 proc. co oznacza, że była taka sama w przypadku noszenia maseczki i jej braku.

Dzisiaj grzeje:

  1. Minister ujawnił wielkie zmiany dla Polaków po 40. roku życia. Zacznie się już w styczniu
  2. 25-letnia kobieta tyła w porażającym tempie. W jej brzuchu lekarze dokonali wstrząsającego okrycia, aż włos się jeży
  3. Dramat gwiazdora disco polo. Śmierć przyszła po długiej chorobie

Medyk zaznaczył również, że praca jego serca także nie ulegała zmianie. Doświadczenie udowodniło, że maseczki nie blokują swobodnego przepływu tlenu i dwutlenku węgla, a ich noszenie może istotnie obniżyć ryzyko występowania zakażenia COVID-19 u kolejnych osób.

- Dotyczy to również osób z gorszym zdrowiem. Warto zauważyć, że osoby z chorobami układu oddechowego czy krwionośnego są w szczególności narażone na ciężki przebieg COVID-19. Stąd w szczególności powinny one stosować wszelkie dostępne zabezpieczenia, w tym maseczki z filtrami - podkreślił Jarosław Sowizdraniuk.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Lekarze ostrzegają przed zespołem pocovidowym. Coraz więcej osób wymaga rehabilitacji
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Matylda Damięcka przekazała najsmutniejszą wiadomość. Jego serce nie wytrzymało, kondolencje docierają z każdej strony
  4. Niezbędna pomoc, śmiertelna choroba postępuje. Andrzej Duda apeluje w imieniu rodziny mężczyzny
  5. 24-latka z Sosnowca zostawiła na ulicy 3-letniego synka, teraz się tłumaczy. Przerażające słowa, ręce opadają
  6. Ewa Wachowicz odkryła dużo lepszy przepis na kotlety schabowe. Są niespotykanie pachnące i delikatne
  7. Dramatyczny apel Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie". Chodzi o zdrowie jego ojca
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: o2

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News