Maseczki wyrok sądu
unsplash.com Mika Baumeister
Weronika Wasiak - 5 Lipca 2020

Przełomowy wyrok sądu ws. obowiązku noszenia maseczek. Wszystko się teraz zmieni?

Maseczki od samego początku nie cieszą się uznaniem ze strony Polaków. Ku uciesze obywateli, nakaz nieco złagodzono, choć nie zniesiono go całkowicie. Opinia publiczna nie zdawała sobie sprawy, że sprawą maseczek zajmował się sąd. Zapadł przełomowy wyrok.

Obecnie maseczki są obowiązkowe w komunikacji miejskiej, przestrzeni zamkniętej oraz na otwartym powietrzu, jeżeli nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego. Gdy jednak złagodzono obostrzenie, wiele osób zaczęło zupełnie je lekceważyć. Od kilku dni panuje więc m.in. zakaz wpuszczania do sklepów klientów bez maseczek, a także karanie mandatem za jazdę komunikacją miejską z odsłoniętymi ustami i nosem. Jedna sytuacja sprawiła, że sprawa została skierowana do sądu. Dopiero teraz nastąpił jej finał. 

Nasz nowy dom za kulisamiDotarliśmy do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Wyznali wszystkie tajemniceCzytaj dalej

Maseczki największym utrapieniem Polaków. Właśnie zapadł wyrok sądu 

Jeszcze kilka tygodni temu, w najgorszym momencie epidemii w Polsce, gdy wprowadzono nakaz zasłaniania ust oraz nosa, konieczne było noszenie maseczek w każdym miejscu po za naszym domem - w komunikacji, sklepach, na bazarze i na spacerze. Niestosowanie się do obostrzenia było karane mandatem. Choć przepisy diametralnie się zmieniły, jak podaje portal Fakt, za mieszkańcem gminy Czempiń wciąż ciągnie się sprawa z 18 kwietnia. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Media obiegły informacje o losach gwiezdy znanej m.in. z "Drity dancing"Wszyscy pokochali ją za główną rolę w "Dirty dancing". Okropne, jak potoczyło się jej życie po kinowym hicieCzytaj dalej

To własnie wtedy, w dobie najostrzejszych zakazów i nakazów, pan Sebastian wybrał się na rodzinną przejażdżkę rowerową, nie zabierając ze sobą maseczki. Nie umknęło to uwadze stróżów prawa, którzy chcieli ukarać go mandatem w wysokości 500 złotych (była to wówczas jedna z panujących zasad). Mężczyzna mandatu nie przyjął, a nazajutrz, wezwany na komendę, usłyszał zarzuty. Pan Sebastian postanowił skierować sprawę do sądu. Postępowanie dobiegło końca dopiero teraz. Jak podaje Fakt, powołując się na wcześniejsze doniesienia portalu Elka.pl, sąd w Kościanie umorzył postępowanie, a mężczyzna nie poniósł żadnej odpowiedzialności.

Dzisiaj grzeje: 1. 14-letnia Daria jest w ciąży, niebawem urodzi. Słowa o rzekomym ojcu dziecka są porażające

2. Kobieta była przekonana, że brzuch boli ją przez miesiączkę. Niestety nie dożyła kolejnego dnia

Uznano, że obowiązek maseczek został wprowadzony powszechnie, co łamie konstytucyjne prawo wolności, zatem był nielegalny. Czy tak jest nadal i czy teraz wszystko się zmieni? 

- W uzasadnieniu sędzia wskazała że ustawa, na przepisy której się powołano przy wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się, dopuszcza jedynie ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, a nie przemieszczania się w ogóle. Ograniczenia zostały wprowadzone rozporządzeniem, a konstytucja stanowi, że ich źródłem może być jedynie ustawa - informował przytaczany przez Fakt portal Elka.pl. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. GIS wycofuje z Biedronki uwielbiany przez Polaków produkt. Wykryto w nim groźne bakterie 
  2. Wielka tragedia obiegła świat. 20-letni kolarz zmarł w trakcie wyścigu, lekarze podali przerażającą przyczynę śmierci
  3. Będą zmiany obostrzeń przed wyborami? Minister zdrowia podjął ostateczną decyzję
  4. Niebywałe sceny na pogrzebie Darka, wyciskają łzy. Za miesiąc miał mu się urodzić synek
  5. Do mediów wyciekły poufne dokumenty. Pensje minimalne Polaków zostaną obniżone?
  6. Agata Duda i Andrzej Duda zostali przyłapani. Para prezydencka dała się ponieść, podobnych rzeczy jeszcze nie było

reklama lata 90.Reklamy z lat 90. są niezapomniane. Dzisiaj już podobnych nie robiąCzytaj dalej

Źródło: Fakt 

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News