Maseczka czy jest skuteczna
Unsplash.com De an Sun
Konrad Karpiuk - 17 Kwietnia 2020

Jak sprawdzić, czy maseczka jest skuteczna? Wystarczy bardzo szybki test przy użyciu przedmiotu, który wielu Polaków nosi przy sobie

Maseczka lub inny sposób zakrycia twarzy jest obecnie obligatoryjny podczas wyjść z domu. Jeśli mamy obawy co do skuteczności naszej maseczki, możemy j sprawdzić w prosty sposób za pomocą przedmiotu codziennego użytku.

Jak wiemy z komunikatów Ministerstwa Zdrowia, maseczka przede wszystkim chroni innych, gdyż możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jesteśmy chorzy i zarażać innych. Dlatego też nie ma co się dziwić restrykcjom rządu, jeśli ludzie dostosują się do przepisów, może uda się zminimalizować tempo rozprzestrzeniania się choroby. Jak jednak sprawdzić, czy maseczka jest skuteczna?

Jak sprawdzić czy maseczka jest skuteczna? Banalny sposób

Wiele osób zdecydowało się na robienie maseczek samodzielnie z domowych materiałów. Niestety, ich skuteczność nie jest zbyt wysoka. Udowodnili to Włosi, którzy pokazali prostą metodę testowania maseczek w dwóch wariantach. Wystarczą nam przedmioty codziennego użytku.

Andrzej SośnierzPorażające słowa b. prezesa NFZ. Liczba chorych w Polsce może być faktycznie kilkukrotnie wyższaCzytaj dalej


Test możemy przeprowadzić przy pomocy puszki z dezodorantem, który symuluje kichnięcie. Wystarczy przytrzymać w jednej ręce maseczkę, a najlepiej poprosić kogoś z domowników o jej przytrzymanie tak, aby była napięta. Następnie jednym psiknięciem dezodorantu na zewnętrzną stronę maski, sprawdzamy, czy aerozol przedostaje się na drugą stronę. Jeśli się przedostaje, to znaczy, że maseczka jest nieszczelna i właściwie nic nie daje.

Druga metoda jest łatwiejsza, bo nie wymaga asysty drugiej osoby, wystarczy nam zapalniczka. Zakładamy maseczkę, a zapalniczkę przystawiamy w bezpiecznej odległości od twarzy, tak żeby móc zdmuchnąć ogień z zapalniczki jak świeczkę, a przy tym nie podpalić maseczki. Następnie próbujemy zdmuchnąć płomień. Jeśli nam się to uda, to maseczka jest nieszczelna.

Skuteczność maseczek zależy także od sposobu ich noszenia

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

wirusJedyny region Polski bez ofiar śmiertelnych wirusa. Może na to wpływać jedna rzeczCzytaj dalej

Dlatego też lekarze zalecają, aby nosić certyfikowany sprzęt medyczny, który zapewnia nam skuteczną izolację. Należy pamiętać także o prawidłowym sposobie zakładania i zdejmowania maseczek.

Dzisiaj grzeje:

1. Premier Morawiecki potwierdził ogromne zmiany w całym kraju. Miliony Polaków zaniemówiło
2. Do kiedy obowiązuje nakaz noszenia maseczek? Minister Szumowski odpowiedział, smutne

Dlatego przed założeniem maseczki myjemy porządnie ręce, następnie zakładamy ją tak, żeby zasłonić usta i nos, a szczeliny były jak najmniejsze. Gdy już ją założymy, nie dotykamy jej, a w razie przypadkowego dotknięcia, dezynfekujemy ręce. W momencie, kiedy maska zrobi się wilgotna, zmieniamy ją, pamiętając, aby nie używać dwa razy maseczki jednorazowej. Pamiętajmy, aby podczas zdejmowania, łapać ją za wiązanie, a nie za powierzchnię ochronną.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Rodowicz w porę zorientowała się, że z jej córką nie jest dobrze. Wiadomość o chorobie Kasi była dla niej wstrząsem
  2. Smutna wiadomość obiegła cały świat. Nie żyje człowiek, którego kochały miliony. Zawodnicy w żałobie
  3. Tylko w jednej sytuacji możesz ściągnąć maseczkę w miejscu publicznym. A nawet musisz
  4. Kolejna przykra wiadomość od Agnieszki Woźniak-Starak. Chodzi o ważny dla niej dzień
  5. Doda zdradziła swój sekret. Chodzi o intymną relację z mężem
  6. Więzienny kucharz przywitał w celi syna Zenka Martyniuka powalającym menu

Katarzyna DowborKatarzyna Dowbor nie mogła znieść porażającego widoku. Niesamowita metamorfoza, zdjęcia zwalają z nógCzytaj dalej

Źródło: RMF FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News