Marzenia opozycji pogrzebane. Dzięki nowemu sojuszowi PiS jest nietykalny

Marzenia opozycji pogrzebane. Dzięki nowemu sojuszowi PiS jest nietykalny

To, co właśnie się stało, z pewnością jest gwoździem do trumny dla całej polskiej opozycji. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie musi już się martwić, bo stoi za nim potężny sojusz. 

Rząd Węgier nie poprze żadnego kroku przeciw Polsce - oświadczył Janos Lazar, szef kancelarii premiera Węgier Victora Orbana. Węgierski polityk uważa, że PE przepuścił na Polskę atak zagrażający jej niezależności.

Murem za PiS

Na szybko zorganizowanej konferencji prasowej w Budapeszcie Janos Lazar mówił o tym, że procedura przeciw Polsce, o której głośno ostatnio na forum UE, nie może zostać uruchomiona. Według niego agresja przeprowadzona przez PE w daleki sposób wykracza poza traktatowe ramy dotyczące pracy instytucji unijnej i powoduje nadużycie władzy. Zapewniał też o wszelkiej możliwej pomocy ze strony swojego kraju. Dzień wcześniej w podobnym tonie wypowiedział się węgierski wiceszef rządu Zsolt Semjen. Jego ocena działań PE wobec Polski jest bardzo ostra. Mówił wręcz o wstydzie oraz skandalu. Jest gotowy na skorzystanie z prawa weta wobec rezolucji unijnej i poparcie dla rządu polskiego. Nie tylko "Madziarzy" poprali rząd PiS. 9 listopada parlament Litwy uchwalił dokument który podkreśla "ważność przyjęcia jednomyślnego i wspólnego stanowiska w Unii Europejskiej". W uchwale wyraźnie też sygnalizowane jest "poparcie dla Polski oraz solidarność z nią w związku z wszczętą wobec niej przez Unię Europejską procedurą o naruszenie i zaleca rozpatrzenie kwestii ewentualnych sankcji drogą dialogu".

Opcja atomowa

Jak mówi art. 7 traktatu UE, Rada UE może na wniosek zarówno samego Parlamentu, jak i Komisji Europejskiej stwierdzić istnienie naruszenia wspólnych wartości unijnych przez państwo członkowskie. Artykuł ten jest nazywany przez unijnych urzędników "opcją atomową". Wynika to z tego, że na jego podstawie można objąć dane państwo członkowskie sankcjami oraz zawieszeniem prawa do głosowania w Unii Europejskiej. Żeby to jednak było możliwe, na szczycie unijnym musi zapaść jednomyślna decyzja. Rezolucja przyjęta w środę przez Parlament Europejski dała mandat Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych do tego, żeby opracować specjalne sprawozdanie, które dotyczy Polski.   Źródło: tvp.info
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News