Prymas Polski ostro krytykuje Marsz Niepodległości. Nie podoba mu się logo wydarzenia

Prymas Polski ostro krytykuje Marsz Niepodległości. Nie podoba mu się logo wydarzenia Źródło: YouTube/Wydawnictwo WAM

Marsz Niepodległości znalazł się w ogniu krytyki ze strony kościoła. To dość niespodziewany obrót sytuacji. Abp Wojciech Polak tłumaczy, dlaczego uważa, że wykorzystywanie przez narodowców symboli religijnych do promowania ich świeckiego wydarzenia uważa za poważne nadużycie.

Marsz Niepodległości co roku budzi coraz to nowe kontrowersje. W roku 2011 spowodował ogromny chaos na ulicach Warszawy i od tego czasu sytuacja powtarzała się w mniejszym bądź większym wymiarze. Jak do tej pory jednak kościół twardo stał za nacjonalistami. W tym roku sprawy przybrały niespodziewany obrót. Pojawiły się pierwsze głosy ze strony kościoła świadczące o tym, że nie wszyscy duchowni są zadowoleni z tego, jaką rolę w pochodach odgrywa religia.

Marsz Niepodległości nie powinien był wykorzystać do promocji symboli religijnych

Abp Wojciech Polak w rozmowie z serwisem Onet wyraził swoje zdanie na temat postępowań narodowców. Powiedział, że nie podoba mu się wykorzystanie symboli religijnych w logo Marszu Niepodległości. W tym roku bowiem na wszystkich plakatach promujących wydarzenie pojawiła się zaciśnięta dłoń opleciona różańcem. Duchowny odczuwa zmieszanie na myśl, że symbolika związana z katolicyzmem jest używana do reklamowania wydarzenia, podczas którego regularnie pojawiają się motywy ksenofobiczne i rasistowskie. Jego zdaniem jest to niezgodne z nauczaniem kościoła.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Wykorzystanie symboli do wszelkiego rodzaju zewnętrznych manifestacji jest dla mnie zawsze sytuacją budzącą wielką wątpliwość i nieporozumienie. Mówiłem już w przeszłości, kiedy dotyczyło to użycia krzyża na jakimś marszu, na którym padały hasła ksenofobiczne czy rasistowskie. Mówiłem zdecydowanie, że nie można iść pod krzyżem głosząc jednocześnie nienawiść do drugiego człowieka - powiedział abp Wojciech Polak w rozmowie z dziennikarzami.

Narodowcy często powołują się na chrześcijańskie wartości

Nie jest tajemnicą, że polscy nacjonaliści uważają katolicyzm za ważny element swojego etosu. Chociaż w ich ideologii przewijają się czasami treści, których powiązania z chrześcijaństwem trudno udowodnić, ściągają nowych uczestników na swoje manifestacje właśnie przywiązaniem do "tradycyjnych chrześcijańskich wartości". 

Dzisiaj grzeje: 1. Jolanta Kwaśniewska OSTRO o własnej córce. Takich słów nikt się po niej nie spodziewał
2. Straszne doniesienia obiegają media całego świata. Nie żyje legendarny Robert Norris

W tym roku można spodziewać się, że postawią na nie jeszcze większy nacisk. W końcu nie tak dawno temu doszło do ostrych starć ideologicznych dotyczących Marszów Równości, które jednoznacznie potępił jeden z ważnych hierarchów polskiego kościoła - abp Marek Jędraszewski. Postępowanie narodowców uwidacznia różnice obecne wśród polskiego duchowieństwa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ryanair wycofuje samoloty. W polskich maszynach wykryto SKRAJNIE NIEBEZPIECZNE pęknięcia
  2. Mąż nagle przerwał pierwszy taniec i odpędził od siebie pannę młodą. Chwilę później cała sala tonęła we łzach
  3. Dała 2-letniemu synowi popularny owoc. Maluch go zjadł i umarł straszną śmiercią
  4. Nieprawdopodobne doniesienia mediów. Książę Harry nie jest synem księcia Karola
  5. Do sali weszła Agata Duda i wszyscy wręcz zaniemówili. Żona prezydenta założyła szałową stylizację, aż trudno nie paść z zachwytu

źródło: na temat

Następny artykuł