Muzułmanie postanowili głośniej wyrazić swój sprzeciw wobec Państwa Islamskiego. Podczas jednej z największych pielgrzymek w historii (według szacunków wzięło w niej udział 20 milionów ludzi), ogłoszono, iż zebrani muzułmanie potępiają Państwo Islamskie i odmawiają podporządkowania się kalifatowi. 

Jak podaje „The Independent”, w gigantycznym tłumie zebrało się około 20 milionów muzułmanów. Ostrożniejsze szacunki mówią o 17 milionach ludzi. Pielgrzymka została zorganizowana w związku z upamiętnieniem Husajna ibn Aliego (wnuka Mahometa), który zginął w bitwie pod Karbalą. Szyici uznają go za męczennika, który w 680 roku odmówił podporządkowania się sunnickiemu kalifatowi Jazyda. W 2016 było jednak inaczej niż zwykle, bowiem podobne pielgrzymki są organizowane co roku.

Właśnie do odrzucenia przez Husajna brutalnego i opartego na kulcie siły kalifatu nawiązali muzułmanie, którzy brali udział w zgromadzeniu. Szyici są dziś wraz z chrześcijanami najliczniejszą grupą mordowaną przez Państwo Islamskie. Dżihadyści nienawidzą tego odłamu islamu i dążą do jego wyniszczenia. Szyici odwołali się więc do Husajna ibn Aliego i po 1336 latach symbolicznie odmówili podporządkowania się innemu kalifatowi, czyli Państwu Islamskiemu.

Pielgrzymka miała miejsce kilkadziesiąt kilometrów od Bagdadu. Była chroniona przez 24 000 policjantów i żołnierzy. Szyici gremialnie prosili Boga o pomoc w pokonaniu Państwa Islamskiego i uratowanie Mosulu. Wyrazili też zaniepokojenie, że media „znacznie bardziej interesują się poglądami radykalnych muzułmanów niż gigantycznymi pokojowymi zgromadzeniami potępiającymi ISIS”. Terroryzowani przez dżihadystów Szyici stanowią 15% wszystkich muzułmanów na świecie. Mieszkają głównie w Iraku, Iranie, Syrii i Azerbejdżanie.

– Prosimy Boga, by wspomógł nas w walce z ISIS. Niech pomoże nam wyzwolić Mosul i zakończyć to szaleństwo. 

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

...

Zobacz również

Zobacz również