maria nie żyje
pixabay.com/goszka
Mariusz Wiącek - 24 Marca 2019

Maria nie żyje. Znały ją pokolenia Polaków

Maria odeszła w zasłużonym wieku. Przez dekady jej twórczość towarzyszyła kilku pokoleniom Polaków. Na zawsze zostanie zapamiętana przez rodaków jako wybitna artystka, ale także wspaniała osoba.

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska nie żyje, odeszła z tego świata w wieku 95 lat. Znana wielu pokoleniom Polaków pisarka, redaktorka i felietonistka, troszczyła się o również o pamięć i dorobek intelektualny swojego ojca. Był nim jeden z najwybitniejszych polskich poetów Jarosław Iwaszkiewicz.

Odeszła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska

Urodziła się w 1924 roku w Warszawie. Była córką Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Mając takich rodziców, wydawało się oczywiste, że Maria również będzie przejawiała talent pisarski. Jednakże w odróżnieniu od nich, zdecydowała się związać swoją karierę z tekstem zupełnie innego rodzaju, co zapewniło jej po latach przydomek "kronikarki polskiej kultury jedzenia".

Emerytura KobuszewskiDuma polskiego aktorstwa dostaje głodową emeryturę. ZUS śmieje mu się w twarzCzytaj dalej

Maria Iwaszkiewicz- Wojdowska nigdy nie ukrywała, że jest pasjonatem sztuki kulinarnej. Wielokrotnie wspominała, jak po wojnie, w czasach PRL starała się uratować jak najwięcej przepisów, które skazane były na zapomnienie. Dlatego starała się rozpowszechniać dawne zwyczaje kulinarne, to co jedli Polacy przed wojną i całą kulinarną kulturę.

Spod jej pióra wyszło wiele książek, jak na przykład "Kuchnia Iwaszkiewiczów. Przepisy i anegdoty", "Gawędy o jedzeniu" oraz "Gawędy o przyjęciach". Jednak zdecydowanie jej największym dokonaniem były liczne działania, związane z promowaniem i pielęgnacją dziedzictwa pozostawionego przez jej ojca.

Opiekunka dorobku Jarosława Iwaszkiewicza

Jarosław Leon Iwaszkiewicz był zdecydowanie jednym z najwybitniejszych polskich poetów. Był twórcą poetyckiej grupy "Skamander", do której należał między innymi Julian Tuwim. Był czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla. O jego twórczość bardzo troszczyła się córka, której po śmierci ojca udało się zrealizować jego ambitny cel - otworzenie Muzeum imienia Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Maria otrzymała zaszczyt zostania jego honorowym kustoszem.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Instagram.com/@nataliawrobelofficial/; Youtube/VENUS MILANO | Luxury Disco Strip Night ClubKoszmarne upokorzenie Natalii z Big Brothera. Wyciekły wszystkie najpikantniejsze materiałyCzytaj dalej

Podczas życia Marii wielokrotnie dawało się zauważyć, że niezwykle ceni i szanuje dorobek intelektualny swoich rodziców i podejmowane przez nią działania ukierunkowane były właśnie na utrwalenie ich legendy. Oprócz otwarcia muzeum jej zasługą na tym polu było również przygotowanie do druku "Dzienników" swojej matki w 1993 roku.

Jej prace, artykuły i felietony ukazywały się w wielu różnych tytułach, choć przede wszystkim tygodniku "Przekrój". W swoim życiu trzykrotnie wyszła za mąż. Jej ostatnim małżonkiem był młodszy od niej o sześć lat pisarz Bogdan Wojdowski, który zmarł w 1994 roku.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Michał Szpak nago w łóżku! Fanki masowo mdleją. Tak gorącego zdjęcia dawno nie było!
  2. Dramat w rodzinie Katarzyny Dowbor! Jej syn ma problem z alkoholem? Przygotujcie chusteczki!
  3. Zmarł legendarny polski aktor. Grał w kultowych serialach TVP, Janosiku i Podróży za jeden uśmiech
  4. Malutkie dziecko wypadło z okna na 6 piętrze. Rodzice byli za ścianą
  5. Bolesne odejście z polskiej kadry skoczków narciarskich

rossmannSensacyjne promocje w Rossmannie! Dzikie tłumy walą do drogeriiCzytaj dalej

źródło: TVN24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News