Kuchciński oszalał. Twierdzi, że w Bitwie pod Grunwaldem byli... Turcy

Kuchciński oszalał. Twierdzi, że w Bitwie pod Grunwaldem byli... Turcy

15 lipca 1410 na polach pod Pruską wsią Grunwald rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecza. Polska historiografia kładzie ogromny nacisk na zaznaczenie wieloetniczności wojsk walczących po stronie polsko-litewskiej, lecz marszałek Marek Kuchciński zdaje się nie pamiętać tych jakże istotnych faktów. Polityk stwierdził, że w bitwie udział brali Turcy.

Wojen z Zakonem Krzyżackim było aż siedem, lecz najgłośniejszą z nich jest oczywiście Wielka Wojna z lat 1409-1411. Jest tak z racji jej ogromnego udokumentowania w filmach i literaturze, a przede wszystkim jej wyniku, który był jednoznacznie pozytywny dla strony polsko-litewskiej. W bitwie grunwaldzkiej udział wzięło dziesiątki tysięcy zbrojnych po obu stronach. Straty poniesione przez Zakon osiągnęły poziom trudno spotykany w tamtych czasach. Państwo krzyżackie straciło bowiem 8 tys. zabitych i 14 tys wziętych w niewolę. Bitwa jest kluczowym punktem nauczania o historii Polski i jej militarnych starć z sąsiadami. Podkreśla się przy tym, że u boku władców obu związanych państw walczyli nie tylko Polacy i Litwini.

Marek Kuchciński powiedział o Turkach pod Grunwaldem

Wraz z królem Polski i wielkim księciem Litwy przeciw Zakonowi Krzyżackiemu i jego najemnikom walczył szereg narodowości jeszcze przyszłej Rzeczpospolitej. Powszechnie wiadomo, że udział w zwycięstwie pod Grunwaldem brali Rusini z pułków smoleńskich, których rola była ogromna, Czesi, czy Tatarzy. Ważni są szczególnie ci ostatni, gdyż Marek Kuchciński pomylił ich z Turkami, którzy w 1410 roku nie mogli nawet marzyć o uczestnictwie w jednym z istotniejszych wydarzeń w historii Europy. Wszystko dlatego, że nadal nie podbili Azji Mniejszej, ani nie przeprowadzili ekspansji na Bałkany. Na domiar złego marszałek Sejmu zrobił to w tweecie. Kuchciński został natychmiastowo skrytykowany przez internautów i swój wpis usunął. Zrzuty ekranu zostały jednak wykonane i pamięć o nich nie została wymazana. Trudno uwierzyć, że marszałek nawet nie pofatygował się na sprawdzenie podawanych przez siebie informacji. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Cała Polska zaniemówiła. Znamy przyszłość Tuska!
  2. To koniec najdroższego programu TVN! Szokujące doniesienia
  3. Każdego roku ta choroba zabija wiele milionów kotów. Uchroń swojego ulubieńca
  4. Letnie stolice Polski. Udane wakacje nad Bałtykiem
źródło: Twitter.com
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News