Przerwali mszę i tak przywitali abp. Jędraszewskiego w Poznaniu. "Wstyd nam za ciebie"

Przerwali mszę i tak przywitali abp. Jędraszewskiego w Poznaniu. "Wstyd nam za ciebie" Źródło: YouTube/ArchidiececjaWarszawska

Marek Jędraszewski jest metropolitą krakowskim, ale przez wiele lat był związany z Poznaniem. Tam też przyszedł na świat. Nic więc dziwnego, że znany duchowny jest zapraszany na liczne uroczystości odbywające się w mieście. Premiera filmu Sekielskiego sprawiła, że nie jest już wyczekiwanym gościem.

Marek Jędraszewski ma wielu zwolenników i przeciwników. Ostatnie wydarzenia pokazały jednak, że emisja reportażu pt. "Tylko nie mów nikomu" przysporzyła mu nowych wrogów. Do buntu przeciwko metropolicie doszło dzisiaj (w sobotę), gdy w kościele pw. św. Michała Archanioła odbyła się msza w intencji I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego. Szkoła obchodziła uroczyście stulecie powstania. Tak jak zawsze dyrekcja postanowiła poprosić zaznajomionego duchownego o celebrowanie mszy św. Nie wszystkim się to spodobało.

Zaprotestować postanowili uczniowie szkoły średniej, którzy nie zgadzali się z poglądami głoszonymi przez Jędraszewskiego. Nie potrafili zaakceptować jego nauczania o in vitro, skrytykowali komentarz arcybiskupa do raportu organizacji "Nie lękajcie się". Młodzież zarzuca również duchownemu homofobię i lekceważący stosunek do osób pokrzywdzonych przez pedofilów. Tego braku szacunku dowodzi według nich to, że parę lat temu na Kongregacji Episkopatu Polski, Jędraszewski zaproponował modlitwę w intencji pedofilów, a pominął milczeniem pokrzywdzonych, choć przecież oni tym bardziej potrzebowali duszpasterskiego wsparcia. 

Marek Jędraszewski podpadł polskiej młodzieży - ich zdaniem powinien odejść

Młodzież została podburzona dodatkowo przez wypowiedź metropolity dotycząca filmu Sekielskiego, która została wyemitowana przez TVN 12 maja. Ze słów Jędraszewskiego wynikało, że zarzuca on twórcy reportażu kłamstwo, ale wkrótce okazało się, że komentarz metropolity został zmanipulowany przez stację. Kuria wydała już sprostowanie w tej sprawie i zamieściła pełne nagranie. Nie wiadomo jednak, czy uczniowie liceum do niego dotarli.

Ponadto uczniowie poczuli się zmotywowani podobnymi akcjami w innych częściach kraju. Mogli zainspirować się decyzją części pracowników gdańskiego ASP o wykluczenia arcybiskupa Głódzia z życia uczelnie. Już wtedy na Facebooku komentujący zapowiadali, że będą protestować przeciwko konkretnym jednostkom. 

Uczniowie odznaczyli się niezwykłą determinacją - o ich proteście jest głośno

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Młodzież licealna zaopatrzyła się na tę okazję nawet w stworzone przez siebie bannery: "Jędraszewski! Wstyd nam za ciebie. Uczniowie Marcinka" oraz "Zły dotyk boli całe życie". Nawet wewnątrz świątyni dało się słyszeć okrzyki nastolatków, choć drzwi frontowe zostały szczelnie zamknięte i zaryglowane. Na początku mszy św. jeden z księży służących w parafii apelował o uspokojenie się. Uczniowie chcieli, aby metropolita zrezygnował z pełnionej przez siebie funkcji. Łącznie liczbę protestujących uczniów szacuje się na 200 osób. 

Wkrótce na miejsce pojawili się mieszkańcy Poznania, którzy postanowili wesprzeć duchowo arcybiskupa Jędraszewskiego. Przeważnie były to starsze osoby. Jedna z kobiet powiewała flagą kraju z napisem "Tylko pod tym znakiem Polska będzie Polską, a Polak Polakiem", co sugerowało, że manifestację młodzieży odebrała jako antypatriotyczną. Nie wydaje się, żeby głośna akcja uczniów liceum skłoniła metropolitę krakowskiego do dymisji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Martyna Wojciechowska była molestowana przez znanego lekarza. „Ufałam mu”
  2. Danuta Wałęsa wyjawiła PRAWDĘ! Opadną wam szczęki, gdy dowiecie się co naprawdę myśli o Agacie DUDZIE!
  3. Przerażajace nagranie Dody w sieci. Miała łzy w oczach, nie była w stanie mówić
  4. Dotarli do prawdziwego aktu urodzenia dziecka Meghan i Harry'ego. Dwa szczegóły wprawiają w osłupienie
  5. Porażające słowa Jackowskiego o Kaczyńskim. Przyszłość prezesa jest zagrożona?
  6. Spłonął dom wokalisty disco polo, został bez dachu nad głową. Potrzeba jest pomoc

Źródło: NaTemat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News