„Wyraź solidarność z EuroMajdanem! Przyjdź na manifestację wsparcia dla Ukrainy i wezwij władze do dialogu z obywatelami. Weź udział w zbiórce leków dla demonstrantów i podpisz petycję do władz.” Tak reklamują wydarzenie na Facebooku organizatorzy akcji, czyli Amnesty International Polska oraz Fundacja „Otwarty Dialog”. Już dziś o godzinie 17:00 z Placu Konstytucji wyruszy pokojowa manifestacja. Choć za oknem mróz (-12 stopni) warto wyjść z domu i solidaryzować się z Ukrainą. Do tej pory udział zadeklarowało ponad 4500 osób, a 1000 jest niezdecydowanych. Na wydarzenie można zapisać sie TUTAJ. Poniżej publikujemy informacje od organizatorów wklejone na stronę wydarzenia.

W pokojowych protestach w Kijowie oraz innych miastach Ukrainy przez 2 miesiące brały udział setki tysięcy osób. W ich trakcie dochodziło do brutalnych prób rozproszenia protestujących osób przez milicję. Przez ten czas podziwialiśmy upór, determinację i przywiązanie demonstrantów do pokojowych wysiłków na rzecz dialogu władz z obywatelami.

16 stycznia ukraiński parlament przyjął z pogwałceniem wszelkich standardów drakońskie prawa ograniczające wolność słowa, zgromadzeń i stowarzyszania się. Przepisy te weszły w życie o północy 22 stycznia. Jednocześnie milicja zyskała zgodę na użycie nieproporcjonalnych środków przymusu bezpośredniego ? w tym używania armatek wodnych podczas mrozów i ostrej amunicji. Od uchwalenia tych praw między demonstrantami a oddziałami milicji stale rosło napięcie, które doprowadziło do eskalacji przemocy i śmierci co najmniej 4 protestujących osób. Chociaż w konfrontacji biorą udział obie strony, nie ulega wątpliwości, że odpowiedzialność za sytuację ponoszą ukraińskie władze, które swoimi decyzjami zaogniły sytuację i przyzwoliły na bezkarne użycie przemocy przez milicję.

Nasza demonstracja ma być przede wszystkim aktem solidarności z demonstrantami EuroMajdanu i w całej Ukrainie i wezwaniem do pokojowego rozwiązania konfliktu. Władze muszą zdawać sobie sprawę, że nie są bezkarne ? przyglądamy się ich działaniom i będziemy o nich pamiętać w przyszłości. Domagamy się rozliczenia każdego pojedynczego przypadku łamania praw człowieka ? doprowadzenia do śmierci, tortur, pobić i innych nadużyć funkcjonariuszy państwa.

Podczas manifestacji będziecie mogli m.in.:
? Wyrazić SOLIDARNOŚĆ z demonstrantami na Ukrainie;
? Wziąć udział w ZBIÓRCE LEKÓW dla chorych i rannych podczas protestów;
? Podpisać PETYCJĘ Amnesty International wzywającą władze ukraińskie do rozliczenia łamania praw człowieka.

Na zbiórkę organizowaną przez Fundację ?Otwarty Dialog? i Caritas w Drohobyczu możecie przynieść:
? leki na przeziębienie, np.: Rutinoscorbin, Cerutin, Witamina C, Aspiryna, Strepsils;
? leki przeciwbólowe, np.: Paracetamol, Ibuprofen;
? leki na układ trawienny, np.: Węgiel aktywowany, Stoperan, Nifuroksazyd;
? środki opatrunkowe np.: plastry, bandaże, serwetki sterylne, gazy;

Jeżeli nie będziecie w stanie przekazać darów osobiście to prosimy o wpłatę środków na ten cel na dedykowane na ten cel konto Fundacji Otwarty Dialog:
PL56 2490 0005 0000 4600 5911 3255
Alior Bank SA
Kod BIC/SWIFT ALBPPLPW

Zapraszają:
Amnesty International
Fundacja ?Otwarty Dialog?
?Gazeta Wyborcza?
Krytyka Polityczna
Projekt: Polska w Warszawie

Na manifestacji zagrają Samba ‚Rhythms of Resistance’

Więcej informacji udzielają:
Tomasz Czuwara, tomasz.czuwara@odfoundation.eu, tel. +48 534 670 800,
Aleksandra Zielińska, aleksandra.zielinska@amnesty.org.pl, tel. +48 504 410 100

Zobacz również

Naczelny poganiacz kmiotów z polskiej sceny politycznej, biesiadnik i artysta