To nie żart. Za spacer z dzieckiem po chodniku można dostać nawet 5 tysięcy złotych mandatu

To nie żart. Za spacer z dzieckiem po chodniku można dostać nawet 5 tysięcy złotych mandatu Źródło: Unsplash/Laurent Peignault

Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku? Tutaj za ten niezwykle oburzający "czyn" można otrzymać mandat nawet w wysokości 5 tys. złotych. Sprawa budzi wśród obywateli wielkie kontrowersje.

Mandat w wysokości 5 tys. złotych może otrzymać każdy rodzic. Wystarczy, że będzie spacerować ze swoim dzieckiem po chodniku. Ten niezwykle kuriozalny zapis w kodeksie wykroczeń został zauważony przez Sąd Okręgowy w Sokółce. Sprawa trafiła już do Trybunału Konstytucyjnego.

Mandat za chodzenie z dzieckiem za rączkę? Kodeks wykroczeń przewiduje taką możliwość

Sprawa jest niezwykle bulwersująca dla obywateli, a nagłośniła ją gazeta "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem sądu Okręgowego w Sokółce art. 98 kodeksu karnego może nawet nie być zgodny z tym, co czytamy w Konstytucji. Nic dziwnego, że takich nieprawidłowości dopatrzył się sąd, według art. 98 bowiem dzieci do lat 7 nie mogą przebywać na żadnej części drogi, na poboczu czy chodniku, a także w komunikacji miejskiej, przynajmniej to właśnie wynika z kodeksu wykroczeń, z rozdziału XI "Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji".

 - Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany - czytamy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Dzisiaj grzeje: 1.Popularny lek dla dzieci pilnie wycofany ze sprzedaży. Każdy może mieć go w swojej apteczce
2. Legendarna polska wokalistka zmarła na ulicy, idąc na zakupy. Ludzie przechodzili obok, nikt jej nie pomógł. Po 13 latach fani wciąż ją opłakują

Jak podaje Polsat News, który za Sądem Okręgowym w Sokółce zinterpretował dość ogólny zapis, nie możemy więc przebywać z dzieckiem poniżej 7. roku życia niemal w żadnym miejscu, które jest publiczne, bowiem każde z nich jest dla takiego dziecka niebezpieczne. Dorosły naraża w ten sposób dziecko na uszczerbek na zdrowiu, a więc nie dopełnia swojego obowiązku opieki nad dzieckiem, może liczyć na mandat w wysokości nawet 5000 złotych. Na szczęście, jak wskazują eksperci, jest to przestarzały przepis, więc istnieje duża szansa, że zostanie on zniesiony bądź zmodyfikowany przez Trybunał Konstytucyjny. Na reakcję podmiotu trzeba jednak jeszcze zaczekać.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Lidl pokazał wyniki. Sieć ujawnia też płace, ich wysokość może Cię mocno zdziwić
  2. Najnowsze zdjęcia ciężko chorej aktorki. Wypadły jej wszystkie włosy, jej wygląd rozdziera serce
  3. Kiedy ten noworodek się urodził, w ogóle nie wyglądał jak inne dzieci. Nawet własna matka się go panicznie bała
  4. Smutne wiadomości obiegły media, to wielka strata dla Polaków. Nie żyje Z. Szostak
  5. Anna Mucha pokazała się bez makijażu, ale wszyscy patrzyli tylko na jej odkrytą pierś. Zdjęcie rozgrzewa do czerwoności

Źródło: Polsat News

Następny artykuł