Udane małżeństwo ma zupełnie inne podstawy niż się wszystkim wydaje. 5 mitów szybko niszczy każde uczucie

Udane małżeństwo ma zupełnie inne podstawy niż się wszystkim wydaje. 5 mitów szybko niszczy każde uczucie Źródło: unsplash/Pablo_Heimplatz/

Recepta na udane małżeństwo może brzmieć zupełnie inaczej, niż ktokolwiek by pomyślał. Okazuje się, że kwestie, które jeszcze do niedawna były uznawane za elementy scalające każdy związek, mogą zadziałać w zupełnie odwrotny sposób.

Małżeństwo to nie tylko najpiękniejszy etap życia każdego człowieka, ale i czas, w którym musimy nauczyć się żyć w bliskiej relacji z drugim człowiekiem, liczyć się z jego zdaniem i potrzebami oraz przede wszystkim - umieć znaleźć kompromis w nawet najbardziej kłopotliwej sytuacji. Choć podobno praktyka czyni mistrza, nie każdemu się to udaje, a szukając ratunku chwytają się wielu rzeczy, które na pozór miałyby pomóc, a tak naprawdę tylko szkodą. Tych kilka najczęściej powielanych mitów mogą doprowadzić do rozpadu twojego małżeństwa.

Recepta na udane małżeństwo. Mity, które szybko zniszczą każde uczucie 

Para psychologów Irene i Herbert Goldenberg postanowiła bliżej przyjrzeć się kwestiom, które przez wielu uznawane są za budulce udanego związku, a tym czasem mogą wszystko zepsuć. Okazuje się, że te najczęściej powielane mity sprawiają, że źle oceniamy sytuację, przez wyciągamy błędne wnioski i zamiast ratować małżeństwo, jeszcze bardziej ciągniemy je w dół. 

Pierwszym mitem jest przyjaźń w małżeństwie. Na świecie nie brakuje osób, które od lat podtrzymują, że związek to nie tylko miłość, ale i przyjaźń. Psycholog Ricard Lazarus zwraca uwagę, że choć rzeczywiście odgrywa ona sporą rolę w naszej relacji, jeszcze ważniejsze jest zachowanie osobistej sfery wolności, czyli pewnego dystansu. 

Kolejny mit, który poniekąd wiążę się z pierwszym mówi, że po zawarciu związku małżeńskiego, para każdą rzecz powinna robić razem. Co prawda wiele wspólnie wykonywanych czynności może zagłębiać naszą bliskość, jeżeli jednak wpadniemy w skrajność, możemy szybko męczyć się drugą osobą, a jej obecność z czasem zacznie nam przeszkadzać, co z kolei zacznie rodzić konflikty. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Przeciwieństwa wcale się nie przyciągają? Psycholog twierdzi, że na samym początku rzeczywiście może tak być, bowiem jest to wynikiem chwilowej fascynacji drugą osobą, która ma zupełnie inny charakter i zainteresowania. Z biegiem czasu zaczniemy jednak doszukiwać się cech wspólnych, które charakteryzują nas samych i których dla lepszej komunikacji, będziemy potrzebować o drugiej połówki. 

Dziecko niczego nie naprawi 

Wielu uważa, że narodziny dziecka odmienią nawet najbardziej zniszczoną relację i gdy maluch tylko pojawi się na świecie, w domu znów nastanie prawdziwa sielanka. Warto zaznaczyć, że narodziny potomka to nie tylko wielkie szczęście, ale również niekończące się pokłady stresu, które mogą rodzin kolejne konflikty między małżonkami, tym razem na zupełnie nowych dla nas płaszczyznach.  

Dzisiaj grzeje: 1. Uwielbiana gwiazda przez lata ukrywała straszliwą chorobę. Ślady na ciele zasłaniała makijażem, teraz choroba zaatakowała jej twarz [ZDJĘCIA]

2. Nagłe dźwięki z głębi kościoła przerwały ślub. Narzeczony stał jak wryty, panna młoda momentalnie odwróciła się od ołtarza

Ostatnim i chyba najgorszym mitem jest nieszczęśliwe małżeństwo z przymusu. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni pamiętać, że utrzymywanie relacji tylko ze względu na ewentualną nieprzychylną opinię bliskich czy reszty społeczeństwa, może przynieść naprawdę złe skutki. Trwanie w toksycznej relacji brew samemu sobie nie jest najlepszym rozwiązaniem.  

Najlepsze newsy dnia:

  1. OBRZYDLIWE znalezisko w karkówce. Prawda wywołuje mdłości
  2. Panna młoda zmarła dwa tygodnie przed ślubem. Po jej śmierci narzeczony znalazł w jej telefonie jedno zdjęcie
  3. Zadźgał żonę. Podał powód, opisuje go jedno słowo
  4. Elżbieta II ukrywała chorobę. Wszystko wyszło na jaw, gdy kamery uchwyciły posiniaczone dłonie królowej
  5. Zaszczekał i ocalił rodzinę. Sam nie przeżył, pies bohater

Źródło: radio zet 

Następny artykuł