Mało kto o tym pamięta. Oto NAJLEPSZE wystąpienie w historii polskiego sejmu

Mało kto o tym pamięta. Oto NAJLEPSZE wystąpienie w historii polskiego sejmu Źródło: źródło: wikimedia.org

W internecie krąży cała masa filmików, które są zestawieniami najlepszych wypowiedzi posłów i senatorów, a nawet członków rządu. Mało który z nich jednak cieszy się taką popularnością jak ten. Niewiele osób pamięta to, co działo się przed laty w Sejmie. Warto jednak odświeżyć pamięć, gdyż przywoływane wystąpienie często określane jest jako najlepsze w historii Sejmu III RP. 

Nie chodzi jednak o popularne, zwłaszcza wśród młodych zwolenników prawicy, wystąpienie Andrzeja Leppera, które w sieci krąży pod nazwą "8 minut, które zabiło Leppera". To także nie sprzeczka Leszka Millera z Januszem Palikotem, w której przeplatano utwór poetycki Juliana Tuwima i dzięki temu stała się hitem. Za najlepsze wystąpienie uważane jest to z 7 września 2007 roku, kiedy to Sejm debatował nad swoim samorozwiązaniem. Było wówczas bardzo emocjonująco. Napiętą atmosferę potęgował fakt, że dotychczasowi koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości - LPR i Samoobrona - sprzeciwili się Jarosławowi Kaczyńskiemu i skonfliktowali się z nim . W pewnym momencie na mównicę sejmową wszedł Roman Giertych, lider Ligi Polskich Rodzin. To, co robił przez kolejnych kilkanaście minut, po prostu przeszło do klasyki polskiej polityki.

Prawdziwe zmiażdżenie na oczach milionów

W czasie gorącej debaty w izbie niższej parlamentu dotyczącej samorozwiązania Sejmu V kadencji ówczesny poseł Prawa i Sprawiedliwości, a obecny prezes TVP, Jacek Kurski prezentował rzekome zasługi swojej partii. Roman Giertych sprowadził go jednak na ziemię, po mistrzowsku udowadniając, że jego słowa nie mają nic wspólnego z prawdą. Zaczął skrupulatnie wyliczać, gdzie Kurski skłamał, a dowodami na to były wyciągi z głosowań. - Ja mam tutaj głosowanie w sprawie mundurków. I jak głosował klub PiS? Za 68, przeciw 61, nie głosowało 24. Patrzę, jak Pan głosował, Panie pośle, i Pan głosował przeciw - grzmiał Giertych z mównicy. W ciągu kilkunastu minut przemówienia lider LPR wytknął Kurskiemu wszystkie jego kłamstwa. Jego wystapienie oglądało wówczas kilka milionów osób. To, co zrobił na mównicy sejmowej Giertych, stało się też jednym z powodów przegrania przez PiS przyśpieszonych wyborów. źródło: youtube.com
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News