Szef MON wyjawił, co według jego wiedzy budzi największe obawy wśród rosyjskich władz, jeśli chodzi o działania polskiej armii. Zdradza, że chodzi o trzy konkretne obszary.

Pierwszy to wyczyszczenie służb specjalnych, pozbawienie dostępu ludzi rosyjskich do służb specjalnych i ograniczenie ich możliwości działania. Drugi to obrona terytorialna. Tyle wysiłku, ile włożyli Rosjanie, by docierać do oficerów WP, żeby nastawić ich przeciwko WOT, żeby zablokować możliwość rozwoju WOT, żeby wprowadzić konflikt między wojskami operacyjnymi a WOT… Uzyskali pozycje istotne, w niektórych miejscach struktury znajdowali się ludzie, którzy tej inspiracji rosyjskiej silnie się podporządkowali, czemu dawali wyraz nawet po odejściu z wojska. Trzeci to modernizacja polskiej armii – Rosjanie wiedzieli, że nie będziemy wyrzucać pieniędzy na rzeczy zbędne – przekonuje Antoni Macierewicz.

Jego zdaniem Rosjanie nie mogą przełknąć również zakupu systemu rakiet Patriot przez Polski rząd od Stanów Zjednoczonych. Sugeruje, że władze podległe Władimirowi Putinowi już uruchomiły narzędzia, które mają na celu niedopuszczenie do ostatecznej realizacji tej transakcji.

Rosja musi temu programowi modernizacji przeciwstawić jakiś własny plan. To piszą tamtejsze poważne media. W tym monecie następuje atak realizowany przez niemieckie pismo. Na czyje zamówienie? Tego nie wiem – mówi szef MON.

 

...

Zobacz również