Macierewicz, Kaczyński i Terlecki WYLECĄ z Sejmu?! Ten projekt zniszczy PiS

Macierewicz, Kaczyński i Terlecki WYLECĄ z Sejmu?! Ten projekt zniszczy PiS Źródło:

Czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości będą musieli pożegnać się z czynną pracą parlamentarzysty. Jeśli projekt wejdzie w życie w ławach poselskich już nigdy nie zasiądą między innymi Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz czy Ryszard Terlecki.

Chodzi o nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Politycy Kukiz'15 wzorując się na ustawie o Sądzie Najwyższym zaproponowali przełomowy projekt wpisujący się w koncepcje reformatorskie Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński i Macierewicz ponad prawem?

Obowiązujące od 3 kwietnia przepisy dotyczące Sądu Najwyższego zakładają, że sędziowie po 65 roku życia będą musieli przejść w stan spoczynku. Zdaniem przedstawicieli Kukiz'15 prawo powinno być równe dla wszystkich, a więc zgodnie z tą zasadą na emeryturę przejść powinni także posłowie, którzy mają już 65 rok życia za sobą.

Kukiz'15 ma pomysł

- Skoro PiS twierdzi, że może w ten sposób skracać kadencję sędziów, którzy powinni być całkowicie niezależni i nieusuwalni, to my w takim razie pokazujemy, że powołując się na podobne uzasadnienia, równie dobrze można pójść krok dalej i za pomocą absurdalnej ustawy pozbyć się z Sejmu przynajmniej części niewygodnych dla władzy posłów, ograniczając ich prawa - stwierdził Jakub Kulesza z Kukiz'15. - Od razu odpieramy też zarzuty o niekonstytucyjność: zgodnie z logiką koalicji rządzącej, ustawa ta jest zgodna z konstytucją, dopóki Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie inaczej, a zakładamy, że oczywiście bezstronny i niezależny TK uzna, że tak jest - dodał polityk. - Nie możemy jednocześnie pozostać obojętni wobec wprowadzania rozwiązań, które są niczym innym jak jawnym zawłaszczaniem Sądu Najwyższego oraz łamaniem konstytucji. Jako Kukiz ’15 wielokrotnie wzywaliśmy do debaty na temat zmian w naszej ustawie zasadniczej, którą oceniamy negatywnie. Zamiast tego dostaliśmy jednak od koalicji rządzącej jawne łamanie konstytucji, na co absolutnie nie możemy się zgodzić. Nawet jeśli nisko oceniamy ją merytorycznie, lepsze bowiem ułomne państwo prawa niż żadne - uzasadnił parlamentarzysta.

PiS ma kłopoty

Wygląda więc na to, że Kukiz'15 wytoczył przeciwko Prawu i Sprawiedliwości te same armaty, które stosuje partia rządząca. Jest to o tyle dotkliwy cios dla formacji rządzącej, że jeśli parlamentarzyści partii władzy nie zdecydują się przegłosować projektu, opozycja będzie mogła im zarzucać brak konsekwencji. Niekonsekwencja jest w świecie polityki czymś, co odbiera wiarygodność. W obozie PiS mają teraz zatem ciężki orzech do zgryzienia, jeśli nie chcą stracić w sondażach. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Szydło doprowadziła do furii Polaków! „Żaden premier nie ukradł tyle pieniędzy”
  2. Gwiazda show TVN w ogniu krytyki! To mogło zakończyć się tragedią
  3. Upokorzyli najpopularniejszą dziennikarkę DDTVN! To musiało boleć
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News